Едно на 120 живородени деца има вродена малформация. По-голямата част от тях подлежат на оперативно лечение, обясни пред Радио София д-р Димитър Печилков – началник на детското интензивно кардиологично отделение към Клиниката по детска кардиология на НКБ. И понякога на едно дете са налага да се направят повече от една операция.
Въпросните хронични заболявания могат да доведат до сериозни състояния и инвалидизация, пациентите идват поне веднъж годишно, а целта на специалистите е да се следи така всяко дете, че всяка промяна да бъде установена навреме.
Основният помощник в работата на кардиолозите е ехокардиографът. Но за последните години се разработени нови методики за изобразяване на дейността на сърцето, много по-точни от стандартните.
Затова и НКБ кандидатства пред Българската Коледа за ехокардиограф с възможност за оценка на сърдечната функция чрез оценка на миокардната деформация. Методът се нарича спекълтрекинг.
Апаратът ще позволи да се систематизират т.нар. предсказващи фактори и да се състави листа с рискови пациенти, които да се следят особено внимателно и ако се наложи - да се вземат мерки, и то навреме.
Въпросната техника, за която кандидатства детското интензивно кардиологично отделение, струва колкото лечението на едно дете в чужбина.
Участието ни в Българската Коледа може да бъде принос за осигуряването и на тази необходима апаратура.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..