Превантивната медицина се занимава със здравите хора. Тя е на една крачка пред болестите. Тя е здраве в аванс. По тази специалност, както и в сдружението членуват специалисти по епидемиология, микробиология, вирусологията, паразитологията, хигиената.
Тези специалисти работят на тихия фронт, но без тях няма да има нито хигиена, нито безопасни храни, нито здраве, нито при епидемия ще можем да имаме информацията, която ни е нужна.
Ваксините са жертва на собствения си успех. Ние можем да забравим инфекциозните заболявания, но те нас няма да ни забравят. Когато инфекциозните заболявания ги няма, идва недоверието към ваксините. Това води до пропуски и до ново появяване на тези болести. Получава се своеобразен кръговрат.
Преди много години човечеството успя да изкорени едно заразно заболяване – едрата шарка (вариола), което беше антропоноза – среща се само при хората. А това беше бич, повече от 30 на сто от заболелите – умираха. С морбили ситуацията е подобна (антропоноза е) и светът полага усилия някога и тази болест изцяло да бъде премахната като заплаха.
Колективният имунитет може да се създаде само при достигане на достатъчно широк обхват на ваксинираните от населението. Постигането му е трудно, но не невъзможно.
Ваксините също са медикамент, те също могат да имат странични ефекти, откровен е доц. Галев. – Въпросът е да се прецени отношението полза-риск. Да се види процентното съотношение на страничните действия.
Една ваксина се създава средно за 40 до 100 години. Преминава през много изпитвания и проследявания. Още повече, че тя (ще) се прилага върху здрави хора.
Обществеността трябва да има възможност за информиран избор, трябва да се доверява на експертите.
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с доц. Андрей Галев.
Началник на Научноприложния център по военна епидемиология и хигиена от 2003 г. През 2004-а е избран за експерт на Р.България към ООН по въпросите на борбата с биотероризма.
Участвал е във военни мисии, както и в събития, посветени на промоцията на имунизациите при ваксинопредотвратими заболявания – хепатит А и В, грип, морбили, паротит. Един от пионерите в страната във въвеждането на имунизация срещу рак на маточната шийка, причинен от папиломавируси.Член на Научното дружество по дерматология и венерология и на дружеството по инфекциозни болести.
Автор и съавтор на повече от 200 научни публикации на няколко езика в областта на епидемиологията, превенцията, клиниката и лечението на инфекциозните и паразитни заболявания със социална и военна значимост. Има разработки в областта на трудовата медицина, касаещи рисковите фактори със социално – здравна значимост и тяхната превенция. Основател и председател на Българското сдружение по превантивна медицина, което издава списание "Превантивна медицина".
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..