На 16 и 17 септември в София ще бъдат отворени за посетители 36 сгради, сред които Българската народна банка, Президентството, Националната художествена галерия и Военната академия „Георги Стойков Раковски“. По този начин българската столица ще отбележи и Дните на Европейското културно наследство, не само своя градски празник (17 септември – Деня на София).
В неделя лично Румен Радев ще посрещне първата група посетители, а вратите на администрацията на президентството ще бъдат отворени от 10 до 16 часа. Най-нетърпеливите столичани ще имат възможност да се снимат с президента и да се запознаят с работата на администрацията на институцията.
В рамките на европейските дни на наследството ще можем да разгледаме и Софийската синагога, Националния музей „Земята и хората“, Националния археологически институт с музей- БАН, Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Астрономическата обсерватория в Борисовата градина, Столичната библиотека, Централния военен клуб и много други емблематични сгради.
Идеята за отбелязване на дните на културното наследство идва от Франция. Там инициативата се отбелязват от 1994 г.
Добрата идея е възприета и от останалите европейски държави, а у нас инициативата се провежда за втора поредна година, съвместно с Френския културен институт в България.
Чуйте повече по темата.
Негово Светейшество Българският патриарх и Софийския митрополит Даниил отслужи пред Паметника на незнайния воин Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, информира БГНЕС. На събитието присъстват президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова,..
Дружеството за защита на птиците алармира за пагубните последици за пернатите, вследствие на пиротехническите забавления около новогодишното празнуване. Общо над 600 са ранените и загинали птици от фойерверките в Копривщица, сигнализираха от „Зелени Балкани“. Пред Радио София Радослав Петров от Дружеството за защита на птиците обясни, че в..
От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..
В Арт-фоайе „Антракт“ при Камерна сцена на Народния театър „Иван Вазов“ от 19:00 ч. ще бъде открита изложбата „ Артистът зад плаката – ДЕСПО “. Експозицията е посветена на Стефан Десподов-Деспо, един от най-емблематичните творци на театралния плакат, и включва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от репертоара на Народния..
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...