Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитат Стою Крушкин с паметна плоча, но кой е той всъщност

С паметна плоча, поставена върху къщата на ул. "Цар Иван Асен II " 59, ще бъде почетена 135-годишнината от рождението и 60-годишнината от смъртта на Стою Иванов Крушкин. Мнозина ще се попитат кой е той? Наистина роденият в Бистрица Стою Иванов не е обществено значима личност, в смисъла, който влагаме днес, но с последователността, с която преследва мечтите си може да служи за пример, още повече че днес, когато много млади българи тръгват към Америка, за да сбъднат мечтите си, той го прави в началото на 20-ти век, при това неведнъж, а няколко пъти. 

Стою Крушкин е роден през 1882 г. в Бистрица и е наследник на Никола Крушкин - Чолака, т.нар. "шопски апостол", сподвижник на Левски в Шоплъка, разказва правнукът му Венцислав Жеков. В първото десетилетие на миналия век животът на младия Стою Иванов продължава да бъде изцяло свързан с  музиката.

Стою Крушкин е вдясноПо време на Балканската война участва като гвардейски музикант заедно с Лейбгвардейския оркестър. Между двете войни - Балканската и Междусъюзническата, заедно със своя приятел и съдружник Христо Серафимов от Сапарева баня, Стою заминава за Америка, където създава български оркестър "Bulgarian Balkan Band". Преди това съдбата по особен начин се намесва в живота му.

Наследниците на Стою Крушкин и до днес пазят различни предмети, свързани с живота му. Неотдавна обаче откриват т.нар. тамбур мажор, който Венцислав Жеков определя като най-ценния предмет, останал от прадядо му, чийто живот е изцяло посветен на музиката.   

Паметната плоча на Стою Крушкин ще бъде поставена утре в 10 часа на къщата, построена от него на  ул. "Цар Иван Асен II " 59.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..

публикувано на 23.01.25 в 08:56

Правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, които бяха държани в плен в Йемен

През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед.  По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..

публикувано на 23.01.25 в 08:49

МОН работи за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер

Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..

публикувано на 23.01.25 в 08:28

Облачността ще се разкъсва и намалява до сънчево време

В сутрешните часове в низините, котловините и протежението на р. Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, за София – около минус 3°, максималните - между 7° и 12°, за София - около 7°, съобщават от Националния..

публикувано на 23.01.25 в 07:15

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12