Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цикълът от концерти “По следите на таланта” ни пренася в други епохи

Тази събота два образователни концерта ще привлекат малките любители на музиката в балната зала на Националната художествена галерия. Идеята на този проект, който разширява съществуващата образователната програма на Музикалната къща на БНР,  е да се пренесат малките зрители в други епохи. Цялостният музикален образователен цикъл се нарича “По следите на таланта”.

Идеята за този проект се „въртяла в главата“ на Петя Цветанова, която от години разработва музикално-образователната програма на БНР и когато при нея дошла със свой проект пианистката Маргарита Илиева , нещата си дошли по местата и в крайна сметка те разработват една цялостна концепция заедно с Елза Лалева. Маргарита Илиева цяло лято се е „ровила“ из различни източници („най-авторитетните  в света“, както тя споделя и се е постарала информацията да бъде „много, но интересно поднесена, и за децата, и за техните родители“.

Концертите тази събота ще се проведат от 10.30 часа и от 13.00 часа и ще носят името "Червенокосият абат", като историческия персонаж зад това име е Антонио Вивалди, върху чиято историческа личност ще се завърти първият концерт. Любопитното и различното е, че ще присъства и фигурата на един от най-важните меценати на музиката от тази епоха.

С концертите тази събота започва цикъл от четири концерта като следващият ще бъде на 27 януари 2018 г., когато е рожденият ден на Волфганг Амадеус Моцарт и съвсем естествено носи името “Усмивката на Моцарт”. Следва концертът на 31 март, който носи името “Романтична песен” и ще представи епохата на романтизма, а финалът е с “Ритмично букварче” (на 2 юни ) и е препратка към метроритмичното букварче на Добри Палиев, така че XX век  ще бъде представен „ударно”, обясни Цветанова.

Много от музикантите, които ще участват в концерта тази събота, са от Симфоничния оркестър на БНР - Филип Филипов, Росица Чопева, Диана Станчева, София Радилова, Стефания Янкова и  Явор Желев, който ще представи някои от флейтите, свързани с епохата на барока.

За деца до 12 години входът е безплатен, иначе билетите са на цена от 10 лева, като това включва и разглеждане на експозицията на Националната музикална академия.

Още за предстоящите концерти, чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53