Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия:
"Идеята дойде неочаквано, бях 2 клас, видях вестник с училищни новини и ми се прииска и ние да си имаме. До вратата на педагогическия съветник видях телевизор и им изложих идеята си за телевизия, вече бях забравил за вестника. Не стана веднага, бях вече в 6 клас, когато се срещнах с г-жа Шуманова, която ми каза, че и в тяхната гимназия има такава идея. За мен сега това е извънкласна дейност." (Алекс)
"При разговор с психолога в училището на Алекс си спомних за такава идея, а и вече бях и минала през медия. Тогава ни гостуваха от читалище "Тротоара", където ни поканиха да ползваме студиото им. А Алекс се развива отлично и като режисьор. Получихме покана от ФЖМК за медийния им фестивал. Разрастваме и партньорство с училището в с.Бистрица. Готвим съвместно предаване "Гласът на училището". И младежите развиват уменията си за работа в екип." (Мл.Шуманова)
(Подробности за първите и новите им репортажи - в звуковия файл)
Историкът Маргарита Божкова, автор на книгата „Българите от Западните покрайнини“ и Стоилка Арсова от рода на дядо Пуне, който е дарил имота и сградата на старото училище, част от инициативния комитет за създаване на музей в Сливница, са следващите ни гости:
"Ние сме в "бойна готовност" за отбелязване на 140-годишнината на Сръбско-българската война. Сериозно се работи по откриване на музей в града, надяваме се до края на годината да отвори врати. Ще има три зали - античност и средновековие, войните и етнографска зала.
Децата познават историята на града, не всички - в дълбочина. В музея младите могат да попълват знанията си." (М.Божкова)
"Сливница е втора Шипка - ако на Шипка са ни помогнали, тук сами сме си извоювали Съединението. Има много история в мястото на музея - училището, дарено от прадядо ми. Събираме истории, за да ги разказваме." (С.Арсова)
Фотографът Огнян Панов се присъединява към разговора ни за Сливница:"Имам шанс да правя позитивна медия - вестникът на Сливница. Времето, когато съм тук, е време на големи градежи. По щастлива случайност съм тук, това прилича на Златен век за този град, построеното тук е изненадващо красиво и полезно - най-пъстрата улица, проектът за нова ЖП гара - като футуристичен, градът ще стане на 15 минути от София.
Готвим нова рубрика - "Колко просто е да бъдеш добър" със скромни истории. Положителните неща ще бъдат показвани ежемесечно и в сайта. Като гледам плановете, изпълнението им и рефлексията у хората, не се учудвам, че те правят всичко възможно да не го напускат. Привързаността им е огромна.
Колкото и да разказваш за когото и да е, остава една неудовлетвореност. В книгата ми за Стефан Мавродиев, работена 2 години има какво да се разкаже - половин век на сцената. Живее и работи на макс. Няма как това да не прозира в редовете ми. Отзивчивост, доброта и отношение към младите в театъра."
Още за новите предизвикателства пред Огнян Панов - в звуковия файл.
Венцислав Димитров е изпълнителен директор на местна инициативна група за реализацията на общински и частни проекти:
Цените на имотите тук многократно скочиха, имаме още потенциал за развитие. Предстои газифициране, доизграждане на АМ "Европа" и новата жп линия с връзка с новата метростанция между МС Сливница и МС Обеля."
Конкретните проекти, вкл. и тези с Брезник и новият програмен период - в звуковия файл.
Преди да дадем думата на кмета, ето Стефка Петрушинова от Инспектората на гр.Сливница:
"Градът се почиства ежедневно. Изхвърля се всякакъв вид отпадък до контейнери, правят се нерегламентирани сметища. Глобите са от 50 до 100 лв."
Последен гост ни е г-н Васко Стоилков, кмет на общината:
"60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В началото на прехода западахме, но тръгнахме в обратна посока, превърнахме поделението в икономическа зона, животът е кръговрат. Отричаме направеното, не сме научени да надграждаме и основна цел ми е да променим начина на мислене, да надграждаме направеното.
Отварят се много нови работни места, но най-важното са транспортните връзки, да е приятно за живеене, спокойно и сигурно. Няма нужда да задържаме младите, те са си тук, като хубаво предградие на София сме. В повечето случаи като се омъжват или женят идват тук, само за учене предпочитат София, това е нормално.
Строежът на крайградската железница ще бъде завършен до 2026, хубаво е, че всичко се навърза - скоростна ЖП линия, строеж на нова метростанция, доставка на мотрисите, новата гара при нас с нов широк 9-метров булевард до нея с велоалея и широк паркинг.
Най-важното е екипът, добрата дума, задачите да бъдат свършени."
Още за приоритетите в социалната сфера и за проблемите за разрешаване - в звуковия файл.
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..