Младежите от наблюдавано жилище „Шарената къща“ в село Лозен направиха свое Коледно парти заедно с бивши потребители на социалната услуга, колеги, партньори, приятели и съмишленици.
В наблюдаваното жилище се настаняват младежи между 18 и 29 години, напуснали социални домове. Максималният срок, в който могат да останат е 2 години. Идеята е младите хора да получат подслон и подкрепа, докато си стъпят на краката. „Шарената къща“ отваря врати през 2012 година по инициатива на БЧК с финансовата подкрепа на датска благотворителна организация. В последствие издръжката на жилището се поема от Столичната община. В момента в къщата живеят 7 младежи- 3 момичета и 4 момчета.
Нашите младежи абсолютно сами украсиха елхата и започваме Коледа с много добро настроение, каза Владимир Иванов- управител на „Шарената къща“.
Тук се учим на самостоятелен живот, на основни неща, понякога и като ценности и като правила и като начини на случване в живота. Много от нашите младежи все още не са завършили средното си образование, други пък веднага започват да учат висше, обяснява Владимир Иванов.
В „Шарената къща“ с младежите работят социален работник и психолог, които им помагат да се адаптират по-лесно в заобикалящата ги нова среда, след като са напуснали институциите. В жилището има правилник, който се спазва строго, а съквартирантите си поделят задълженията по чистенето и готвенето в домакинството.
Чувствам се доста добре. В началото имах големи притеснения, тъй като идвам в нов град, начало на студентските години, казва Розалина. Момичето идва от Търговище и в момента е следва „Архивистика и документалистика“ в Библиотекарския университет. Тя е жител на къщата от два месеца.
Любо е един от най-дългогодишните обитатели на „Шарената къща“. Той идва през 2015 година. Беше ми много трудно, бях на улицата, бях в една изоставена къща. Събирах се с всякакви хора с проблеми, с зависимости, самият аз бях такъв, разказва 23 годишния младеж.
Дошъл в Шарената къща благодарение на социален работник, който му помогнал да кандидатства за място. След като издържал всички изпити и медицински прегледи Любо е настанен в една от стаите на жилището. Днес той е изключително благодарен на екипа на „Шарената къща“.
Приеха ме като част от тяхното семейство. Много го оценявам. Преди си мислех, че съм сам. Тук ме обгърнаха с любов, приятели. Началникът ни -шефа на наблюдаваното жилище Влади и Елена- социалния ни работник видяха нещо, което, може би аз не съм виждал тогава в себе си и му помогнаха да порасне, разказва младежът.
Любо вече е убеден, че мечтите се сбъдват и, че животът е такъв, какъвто си го направим, стига много силно да искаме .
Предишната ми мечта беше да бъда шофьор, и интересното е, че тя се сбъдна. Сега работя това, куриер съм, а сега имам желание да уча. Гледам повече неща да искам, за да мога да видя, че всичко, мога да имам, което наистина искам, казва с усмивка Любо.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..