Над 70 хиляди души умират от сърдечно-съдови заболявания в България всяка година, а на внезапната сърдечна смърт се дължат два от три случая, посочи доц. Ивайло Кожухаров, началник на отделението по кардиостимулация в НКБ.
Главните причини за това състояние са исхемичната болест на сърцето, неисхемичните сърдечни заболявания като миокардита, заболявания без структурни засягания на сърцето, както и белодробен емболизъм. Д-р Васил Трайков, председател на Сдружението по кардиостимулация посочи, че имплантируем кардиовертер дефибрилатор се имплантира в пациента и разпознава и спира животозастрашаваща аритмия.
В момента НЗОК заплаща 6 хиляди лева за устройството - стойността му обаче е от 10 до 14 хиляди лева и разликата трябва да заплаща пациентите. Според специалистите, поставянето му е в пъти по-евтино от медикаментите, които трябва да приемат, а устройството, за разлика от лекарствата, гарантира предотвратяване на сърдечен инцидент.
Доц. Васил Велчев, завеждащ Отделението по кардиостимулация в болница "Света Анна", посочи, че дружеството от години се бори да облекчи този процес, за да може лекарите да имплантират устройството на всеки нуждаещ се пациент.
У нас миналата година устройството е поставено на 132 души. Според специалистите, обаче, годишно от него се нуждаят около 200 до 300 души. Лекарите посочиха, че са получили уверение в началото на октомври от ръководството на здравното министерство, че ще се ангажира с проблема, но месец след това то бе сменено. Сега очакват да се изпълнят заявените намерения и от страна на ръководството на НЗОК и от новото ръководство на министерството.
Още - чуйте в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..