Над 70 хиляди души умират от сърдечно-съдови заболявания в България всяка година, а на внезапната сърдечна смърт се дължат два от три случая, посочи доц. Ивайло Кожухаров, началник на отделението по кардиостимулация в НКБ.
Главните причини за това състояние са исхемичната болест на сърцето, неисхемичните сърдечни заболявания като миокардита, заболявания без структурни засягания на сърцето, както и белодробен емболизъм. Д-р Васил Трайков, председател на Сдружението по кардиостимулация посочи, че имплантируем кардиовертер дефибрилатор се имплантира в пациента и разпознава и спира животозастрашаваща аритмия.
В момента НЗОК заплаща 6 хиляди лева за устройството - стойността му обаче е от 10 до 14 хиляди лева и разликата трябва да заплаща пациентите. Според специалистите, поставянето му е в пъти по-евтино от медикаментите, които трябва да приемат, а устройството, за разлика от лекарствата, гарантира предотвратяване на сърдечен инцидент.
Доц. Васил Велчев, завеждащ Отделението по кардиостимулация в болница "Света Анна", посочи, че дружеството от години се бори да облекчи този процес, за да може лекарите да имплантират устройството на всеки нуждаещ се пациент.
У нас миналата година устройството е поставено на 132 души. Според специалистите, обаче, годишно от него се нуждаят около 200 до 300 души. Лекарите посочиха, че са получили уверение в началото на октомври от ръководството на здравното министерство, че ще се ангажира с проблема, но месец след това то бе сменено. Сега очакват да се изпълнят заявените намерения и от страна на ръководството на НЗОК и от новото ръководство на министерството.
Още - чуйте в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..