Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият роман в историята е написан от родения в Алжир философ, писател и оратор Апулей

4
Н.Пр. Латифа Беназза, посланик на Алжир (с микрофона)
Снимка: Ивайло Хранов
На Sofia MENAR Film Festival зрителите можаха да гледат и алжирския филм "Господарката Збейда" със сценарист и режисьор Яхия Музахим.

По време на представянето на кинозаглавието пред Радио София за родината си разказа Н.Пр. Латифа Беназза, посланик на Алжир:

Алжир е най-голямата по площ страна на африканския континент и 10-а по големина в света. Разположен в Северна Африка, една от главните му туристически атракции е най-обширната пустиня на планетата - Сахара. Именно в Алжир се намират най-високите дюни в Африка – Пясъчното море в област Илизи.

Страната има богата, разнолика и древна култура, чиято красота наподобява съвършена мозайка. Всеки регион, всеки град или оазис е обособено културно пространство. Морето, планините, високите плата и Сахара имат своите хилядолетни културни особености.

Първите следи от алжирската култура датират от хилядолетия – това са прекрасните образци на пещерното изкуство в Тасили Н’Аджер. Част от културата на Алжир са също архитектурните паметници от различни исторически епохи, както и художествените занаяти, живи и днес в цялото си огромно многообразие. Алжирското изкуство е отражение на историята на страната и на разнопосочни културни влияния.

В алжирския литературен пейзаж има големи имена, белязали световното литературно наследство с произведения на три езика – арабски, амазигски и френски. Тук е мястото да се каже, че първият роман в историята е дело на алжирец. Това е „Златното магаре” или „Метаморфози”, написан на латински от родения в днешните земи на Алжир философ, писател и оратор Апулей. Свети Августин Ипонски, авторът на „За божия град”, е също алжирец.

През 20-ти век характерен за алжирската литература е стремежът на автори като Мохадед Диб („Северна трилогия”) и Катеб Ясин („Неджма”) към утвърждаване на националната идентичност чрез отразяването на социокултурната действителност, в разрез с обичайните клишета, залагащи на екзотиката. Други писатели, допринесли за формирането на съвременната алжирска литература, са Мулуд Фераун, Муфди Закария, Мулуд Мамери, Франц Фанон, Жан Амруш и Ася Джебар.

Богатата алжирската кухня, която принадлежи географски на Средиземноморието и Северна Африка, предлага голямо разнообразие от ястия, типични за отделните райони на страната, на основата на зеленчуци и зърнени храни, каквито в Алжир, наричан някога „житницата на Рим”, се отглеждат открай време.

От всички алжирски специалитети, най-известен е кускусът, считан за национално блюдо, както и традиционните сладкиши, а рецептите се предават устно, от поколение на поколение.

Алжирските занаяти са демонстрация на неоспоримо богатство и разнообразие на форми, техники и орнаментика. Изработените от занаятчиите предмети, имат, освен художествена, и утилитарна стойност, доколкото са предназначени за употреба във всекидневието. Украсата често съдържа мотиви, които имат специално значение и които според местните вярвания притежават силата да предпазват от злото. Наличието на множество различни занаяти има своето обяснение в разнообразието от климатични условия и природни ресурси и цивилизации.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево, но с ниски сутрешни температури

През днешния ден ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен североизточен вятър. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София - около 14°. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде..

публикувано на 06.11.24 в 07:25

"Форум", 05.11.24: Късно ли е да се осъществи лустрацията в България?

В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите.  Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така?    За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..

публикувано на 05.11.24 в 18:25

Създадоха първата карта с адаптиран маршрут за хора с инвалидни колички

Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..

публикувано на 05.11.24 в 17:30
Символичен старт на кампанията беше даден в двора на столичното 18-о СУ

Стартира инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" насочена към ученици

600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..

публикувано на 05.11.24 в 17:16
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..

публикувано на 05.11.24 в 17:03
Кметът Васил Терзиев при откриването на форума

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..

публикувано на 05.11.24 в 16:39

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46