Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската смъртност достигна най-ниското ниво, откакто има статистика

Грижа за новородени и диагностика на бременни с най-модерна апаратура в 28-те области на страната

Мащабен проект на Министерството на здравеопазването направи възможен достъпа до високоспециализирана модерна апаратура за пренатална и неонатална диагностика и за грижа на бременните жени и най-малките пациенти във всички 28 области в страната. Основната му цел -  намаляване на детската смъртност в България. През 2016 г. в страната са умрели 423 деца на възраст до 1 г. - коефициентът в сравнение с 2015 -та година е намалял от 6.6 до 6.5 на 1000 деца. Достигнатото равнище на детската смъртност е най-ниското в цялата история на демографската статистика в България.  За сравнение през 1970 година до 1-годишна възраст са умирали 27,3 бебета на 1000. Тенденция към снижаване продължава през годините, но все още е по-висока спрямо достигнатите средни стойности на показателя в ЕС - 3.69 деца на 1000. Анализът показва, че най-голям е броят на починалите поради някои състояния, възникващи през перинаталния период - почти половината. Затова диагностиката по време на бременността е изключително важна. През 2016 г. броят на недоносените новородени е 5 983, което представлява 9.2% от живородените.  

По проекта на Министерството на здравеопазването апаратура получиха неотнатологичните и акушеро-гинекологични отделения на 33 лечебни заведения във всичките 28 области на страната. Проектът приключи напълно в края на 2017 година и болниците вече ползват най-модерната апаратура, която съществува в момента.

Доставени са общо 436 високотехнологични медицински апарата, повече от предвидените първоначално 400. Проектът е финансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. Заради големия интерес от страна на медиците, са обучени и повече от предвиденото специалисти, обобщи пред радио София доц. Мариана Василева, директор на Дирекция "Международни проекти и електронно здравеопазване" на Министерството на здравеопазването:

Снимка"Проектът се нарича "Подобрено качество на пренаталната диагностика и на неонаталните грижи". Той е финансиран по  Програма БГ07 "Инициативи за обществено здраве, която от своя страна се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм за периода 2009-2014 г. Основната цел беше да допринесем за намаляване на броя на децата с вродени деформации и намаляване на детската смъртност. Тази цел успешно я постигнахме с дейностите, които сме изпълнили. Общата стойност на проекта бвшв 12 774 308 лева, като всички отчетени разходи са верифицирани от програмата, така че проектът е изпълнен в пълен обем. Всички предвидени в проекта апарати са доставени и специализираното обучение в областта на феталната морфология и пренатална диагностика, предвидено за 100 медицински специалисти е преизпълнено, тъй като заради големия интерес успяхме да организираме обучението на още 31 лекари от цялата страна".


Едно от лечебните заведения, получили от апаратурата в София е Втора АГ болница "Шейново". 11 апарата вече се ползват от специалистите в лечебното заведение - по-голямата част за Неонатологичното отделение, а за пренатална диагностика - един ултразвуков апарат, коментира пред Радио София изпълнителният директор на болница "Шейново" д-р Румен Велев:

Д-р Румен Велев"Всички апарати са на изключително високо технологично ниво и изключително добре се вписаха в нашата идея за развитие на неонатологичното отделение и на акушерската част. Специално в областта на неонатологията, тази апаратура ни помогна до такава степен, че ние повишихме нашето ниво на компетентност и в момента имаме най-високото - трето ниво на компетентност. И това ни даде възможност реално да започнем да отглеждаме деца с много ниско тегло, включително и под 1000 грама".

Ултразвуковият апарат например дава възможност за много прецизна ранна диагностика на централната нервна система на бебето, на вродени сърдечни малформации. Това, по думите на д-р Велев, дава възможност за бърза диагностика и квалифицирана помощ.

Още подробности за апаратурата и за възможностите, които предоставя за  диагностика по време на бременността и в грижата за недоносените деца - чуйте разговорите с доц. Марияна Василева и д-р Румен Велев!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Безплатни пешеходни обиколки "София в 55 стъпки"

Всяка неделястоличното общинско предприятие „Туризъм“ организира безплатни пешеходни обиколки „София в 55 стъпки“. Инициативата, която стартира в Деня на София – 17 септември, включва различни познати и не толкова познати места в столицата. Обиколките не са новост за града, датират още преди Covid пандемията и след прекъсване, сега отново се..

публикувано на 19.09.24 в 10:28

На нови тротоари се радват жителите в "Слатина"

Голяма част от тротоарите в „Слатина“ са ремонтирани през изминалите 11 месеца от втория мандат на кмета на района Георги Илиев. Пред Радио София той коментира, че именно тези 11 месеца са били по-ползотворни, отколкото предишните 4 години. „Поради простата причина, че правилата се изясниха, имахме достъп до повече ресурс. Програмата,..

публикувано на 19.09.24 в 09:08

Облаците остават, температурата в София - около 20°

През деня ще духа слаб източен, в Източна България – до умерен северен вятър. Минималните температури ще са между 9° и 14°, съобщават от НИМХ. Максималните ще са предимно между 20° и 25°. В София минимална – около 12°, максимална – около 20°. В планините ще преобладава облачно време. Валежи от дъжд ще има главно в югозападната част от страната, на повече..

публикувано на 19.09.24 в 07:35

Милена Стойчева: Стартъп културата е част от моето ДНК

Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ т я разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо..

публикувано на 18.09.24 в 18:09

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Всяка година през месец септември, Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ реализира различни инициативи, свързани с осведоменост за рака при децата. Стигмата в обществото по отношение на рака е голяма, каза пред Радио София Петя Александрова - член на УС на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. „Все септември месец..

публикувано на 18.09.24 в 17:55

Д-р Марина Желябова: Все повече хора предпочитат дистанционна или хибридна работа

Нови правила за провеждане на обучение и инструктажи по здравословни и безопасни условия на труд в България, влизат в сила от 27 септември 2024 г. Целта е да се модернизират и улеснят процесите, свързани с безопасността и здравето на работното място. Фактът, че след Covid пандемията все повече хора работят онлайн, налага промени и в тази..

публикувано на 18.09.24 в 16:32
Стани Милев(вдясно)

"Криейтив бъз“ и ролята на държавата в творческо-креативната индустрия у нас

Част от "Кошера" и неговата креативна същност е Стани Милев. Той е създателят на студио за анимация и криейтив Chase a cloud, което работи с утвърдени имена на световния пазар. Дългогодишният му опит е свързан със създаването на различни успешни и неуспешни бизнеси, той е дизайнер/аниматор/създател по натура. Най са му на сърце собствените..

публикувано на 18.09.24 в 16:26