Общината печели награда за най-бързо развиващ се туристически обект за 2017 г. за тракийското праисторическо светилище Градище, което се намира на няколко километра от с. Долно Дряново, по посока с. Сатовча, община Сатовча.
Наистина туристопотокът се увеличи многократно, което е много добре за Общината за развитието на туризма, икономиката и за всичко, коментира в студиото кметът.
Община Гърмен от една земеделска община, която преди време разчиташе само на земеделие, в момента вече се е развила като туристическа дестинация. Общината продължава да подпомага бизнеса и хотелиерите.
Трябва да развиваме богатствата, които имаме. Знаете, Огняново с минералната вода, отделно историческите забележителности, които имаме, като Никополис Ад Нестум (древно римско селище на 7км от град Гоце Делчев), тракийско праисторическо светилище Градище, Кайлийски скали, които все още не са така известни сред туристите.
Стараем се да покажем повече неща какво има община Гърмен, а и отделно самият турист като дойде да има къде да отиде, да се разходи сред природата и да научи нещо хем от историята, хем от природата“, коментира Капитанова.
Продължаваме рекламата в туристически списания, за да може повече туристи да забележат община Гърмен, въпреки че много от тях вече я знаят като дестинация и многократно я посещават.
Община Гърмен е взела концесията на минералната вода за период от 25 години и я предоставя на хотелиерите срещу заплащане. Приходи в местната хазна влизат и от туристическата такса. Приходите, които получава Общината се старае да ги връща в инфраструктура, в реклама и в това, което е необходимо.
Жителите в община Гърмен са 16 000, в 16 населени места. Кметът на общината заяви, че туризмът създава работни места и задържа младите хора, като добави, че през предния програмен период в района на Гърмен са били построени много къщи за гости. Другият основен поминък на хората в региона е земеделието, много от селскостопанската продукция се реализира в хотелите, тъй като местните съдържатели наблягат на био производството.
Целия разговор на кметът на Община Гърмен Минка Капитанова, можете да чуете в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..