Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вашият глас:

Ползвателите на услугата "Асистент за независим живот" отново ще бъдат оценявани за трудова и учебна дейност

При индивидуалната оценка да се отчита личната ситуация на всеки от кандидатите, настояват хората с увреждания

В предаването „Вашият глас“ отново отправихме поглед към поредния проблем, на който институциите не обръщат внимание. Днес фокусът ни бе насочен към социалната услуга "Асистент за независим живот". Ползватели на услугата са лица, които са навършили 18-годишна възраст към момента на започване ползването на социалната услуга и имат 90 и над 90% трайно намалена работоспособност с определена чужда помощ.

Ползвателят трябва да има постоянен адрес на територията на Столичната община, а за учащи и студенти - да имат и/или настоящ адрес на територията на Столичната община. Лицата трябва и да не са ползватели на сходни социални услуги през периода на ползване на  услугата "Асистент за независим живот". С решение на Върховния административен съд от декември 2017-та година обаче, точките за учебна дейност и труд бяха премахнати за кандидатите на услугата. По тази причина се надигна недоволство от страна на ползвателите й, които ползват асистентски часове за труд и учебна дейност. През миналата седмица пък Столичният общински съвет реши, че кандидатите-ползватели на социалната услуга отново ще получават тези допълнителни точки.

Първоначалният вариант беше основан изцяло на принципите за независим живот чрез лична помощ, каза Ваня Пандиева, която е работила върху първоначалния вариант на наредбата и е ползвател на услугата "Асистент за независим живот". 

Това е един модел, който е популярен в много европейски страни. Той е и основан на правото на човек с увреждане първо да бъде самоовластен, т.е., да познава много добре личните си нужди. Да знаеш за какви дейности от своето ежедневие, за колко време и колко често ще имаш нужда от лични асистенти, който да компенсират увреждането. Това, което аз не мога да правя, да го прави асистентът, но в избрано от мен време, по начин, по който аз се чувствам добре. Спрямо тази индивидуална оценка, която вече се прави със социалните служби, се определят индивидуален брой часове, които аз разпределям в месеца.

Не трябва приоритетно да се дават точки за работа, а при индивидуалната оценка да се отчита личната ситуация на всеки от нас, допълни Ваня Пандиева.

Хари Хараламбов, който е юрист по образование, е ползвал е услугата на Столичната община, но тази година по лични причини не е кандидатствал. Относно Наредбата за предоставяне на социалната услуга „Асистент за независим живот”, Хари Хараламбов посочи, че това е единственият документ, който е лъжлив нормативен документ. Там повечето разпоредби, повечето правни норми, не съответстват на обективната действителност и всъщност са написани така, че да скрият много от нещата, които реално се случват при предоставянето на тази социална услуга.

Вяра Петрова - директор на отдел "Интеграция на хора с увреждания, програми и проекти" в Столичната община, обясни за предаването "Вашият глас" решението, което гласува Столичният общински съвет:

СОС реши кандидатите – ползватели на социалната услуга "Асистент за независим живот" ще бъдат оценявани за трудова и учебна дейност, както и да им се предоставят точки и часове за това. Това решение е съобразено в защита на интересите на хората с увреждания, също така е съобразено и с решението на ВАС. Ползвателите  на услугата за 2018 г. ще бъдат оценявани за трудовата и учебна дейност, т.е. ще бъде заплащано за това на асистентите, каза Вяра Петрова.

Ако и вие имате неразрешен проблем, свързан с институциите в София, а не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg или на телефон 02/9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50