Ползвателят трябва да има постоянен адрес на територията на Столичната община, а за учащи и студенти - да имат и/или настоящ адрес на територията на Столичната община. Лицата трябва и да не са ползватели на сходни социални услуги през периода на ползване на услугата "Асистент за независим живот". С решение на Върховния административен съд от декември 2017-та година обаче, точките за учебна дейност и труд бяха премахнати за кандидатите на услугата. По тази причина се надигна недоволство от страна на ползвателите й, които ползват асистентски часове за труд и учебна дейност. През миналата седмица пък Столичният общински съвет реши, че кандидатите-ползватели на социалната услуга отново ще получават тези допълнителни точки.
Първоначалният вариант беше основан изцяло на принципите за независим живот чрез лична помощ, каза Ваня Пандиева, която е работила върху първоначалния вариант на наредбата и е ползвател на услугата "Асистент за независим живот".
Това е един модел, който е популярен в много европейски страни. Той е и основан на правото на човек с увреждане първо да бъде самоовластен, т.е., да познава много добре личните си нужди. Да знаеш за какви дейности от своето ежедневие, за колко време и колко често ще имаш нужда от лични асистенти, който да компенсират увреждането. Това, което аз не мога да правя, да го прави асистентът, но в избрано от мен време, по начин, по който аз се чувствам добре. Спрямо тази индивидуална оценка, която вече се прави със социалните служби, се определят индивидуален брой часове, които аз разпределям в месеца.
Не трябва приоритетно да се дават точки за работа, а при индивидуалната оценка да се отчита личната ситуация на всеки от нас, допълни Ваня Пандиева.
Хари Хараламбов, който е юрист по образование, е ползвал е услугата на Столичната община, но тази година по лични причини не е кандидатствал. Относно Наредбата за предоставяне на социалната услуга „Асистент за независим живот”, Хари Хараламбов посочи, че това е единственият документ, който е лъжлив нормативен документ. Там повечето разпоредби, повечето правни норми, не съответстват на обективната действителност и всъщност са написани така, че да скрият много от нещата, които реално се случват при предоставянето на тази социална услуга.
Вяра Петрова - директор на отдел "Интеграция на хора с увреждания, програми и проекти" в Столичната община, обясни за предаването "Вашият глас" решението, което гласува Столичният общински съвет:
СОС реши кандидатите – ползватели на социалната услуга "Асистент за независим живот" ще бъдат оценявани за трудова и учебна дейност, както и да им се предоставят точки и часове за това. Това решение е съобразено в защита на интересите на хората с увреждания, също така е съобразено и с решението на ВАС. Ползвателите на услугата за 2018 г. ще бъдат оценявани за трудовата и учебна дейност, т.е. ще бъде заплащано за това на асистентите, каза Вяра Петрова.
Ако и вие имате неразрешен проблем, свързан с институциите в София, а не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg или на телефон 02/9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..