От Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) излязоха със следната позиция, изразена по повод стачката в столичния наземен градски транспорт:
"Както всички граждани в София, и ние, и учениците сме затруднени да стигнем до училище. Голямата част от децата живеят на пешеходно разстояние, но нито един ученик, който ползва градски транспорт до училище, не е в клас нито вчера, нито днес – съобщи пред БНР-Радио София Величка Таседжикова – директор на 70. основно училище "Свети Климент Охридски" в София и секретар на Управителния съвет на СРСНПБ. – Всички учители са на работа, дори и да са на другия край на града, но и такситата не достигат тези дни. Така е във всички училища, да не говорим за гимназиите. Много сме притеснени, защото следващата седмица предстоят държавните зрелостни изпити. Все пак в края на учебната година се вижда труда и на възрастни, и на учащи.
Не знам дали отвореното ни писмо ще бъде прочетено от когото трябва, но не можем да стоим безучастни."
"Вече два дни София няма наземен градски транспорт. Хиляди ученици не могат да отидат на училище. Хиляди учители и непедагогически персонал са затруднени да стигнат до работните си места.
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място. Предстоят зрелостни изпити, приключване на учебната година. Бъдещето на хиляди деца и семейства е поставено на карта.
Уважаеми шофьори и лидери на протеста,
Уважаваме Вашите права и Ви призоваваме и Вие да уважавате нашите!
Никой няма право да краде бъдещето на децата!"
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..