Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

През следващата академична година 16 държавни университета вдигат таксите за обучение. Това предвижда проектът за решение за утвърждаване таксите за 2018/2019 година, определени въз основа на предложенията на академичните ръководства на висшите училища, съобщава ТРУД. Документът е публикуван за обществено обсъждане и след месец предстои гласуването му от Министерски съвет. В 16-те висши училища се увеличават таксите за обучение в някои професионални направления средно с 11,7%.  Това са: СУ “Св. Кл. Охридски” (само за I-ви курс), ПУ “Паисий Хилендарски”, ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” (само за I-ви курс), ЮЗУ “Неофит Рилски” – Благоевград, РУ “Ангел Кънчев”, ТУ-Габрово, ХТМУ – София, Университет по хранителни технологии – Пловдив, Аграрен университет – Пловдив, Тракийски университет – Стара Загора, Медицински университет (МУ) – Пловдив (само за I-ви курс), МУ – Плевен, СА “Д. Ценов” – Свищов, Национална художествена академия – София, Висше транспортно училище “Т. Каблешков” – София, Висше училище по телекомуникации и пощи – София.
Виж повече

София заема 116-то място в класация за най-добрите градове за живот в света на консултантската компания Mercer. Българската столица запазва позицията си от миналата година. Mercer оценява градовете по 39 критерия – от престъпност до управление на отпадъците, транспорт, електроснабдяване, телекомуникационни услуги и климат. По тези показатели София изпреварва градове като Пекин, Банкок, Москва и Рио де Жанейро. Преди нас в класацията са повечето столици в Централна и Източна Европа, като най-близо е столицата на Румъния – Букурещ – на 107-мо място. Атина е 86-та, Варшава – 82-ра, а Братислава – 80-та. Най-високо от региона се класира Прага, която е на 69-та позиция. За девета поредна година най-добрият град за живеене е Виена, заради сигурността, която предоставя на жителите си, но също и заради ефикасния си обществен транспорт и разнообразието си на културни и ваканционни структури.
Виж повече

Фирми и консорциуми от 9 държави са подали документи за участие в обществената поръчка за изграждане на система за електронно таксуване в градския транспорт в София, съобщава МОНИТОР. Сред участниците има компании от Република Корея, Турция, Полша, Белгия, Германия, Испания, Румъния, Словакия, както и представители на родния бизнес. В следващите три месеца предстои офертите да бъдат разгледани и да се пристъпи към избор на изпълнител. Той трябва да внедри т.нар. „тикет система“ във всички 1300 превозни средства на градския транспорт, да оборудва депата и пунктовете за продажба на карти, както и да обучи служителите. След въвеждането на системата ще има възможност стойността на билета да се определя според времето на пътуване или според изминатото разстояние, а не като сега всяко качване в градския транспорт да струва 1,60 лв., независимо дали човек се вози две спирки или прекосява целия град. Освен това с един превозен документ ще може да се ползва цялата мрежа на градския транспорт, включително метрото, за което сега трябва да се купува отделен вид билет.
Виж повече

Квалификационни курсове за пенсионери, в които възрастните да трупат нови знания, обмислят от социалното министерство, пише МОНИТОР. „Идеята е хората да се обучават и след като се пенсионират, за да могат да се върнат и задържат по-дълго на трудовия пазар“, заяви шефката на дирекция „Политика на пазара на труда и трудовата мобилност“ Елка Димитрова. Преди идеята да се превърне в законодателна промяна, от ведомството ще направят анализ дали трудовият пазар има нужда от подобна мярка. По данни на Националния статистически институт (НСИ) в края на миналата година над 76 300 души в пенсионна възраст продължават да се трудят Според експерти от социалното министерство застаряващото население и големия дял на неквалифицирани безработни са основните проблемите на трудовия пазар.
Виж повече

Всяка година държавата "отписва" ДДС за стотици милиони левове, защото не е в състояние да го събере от фирмите длъжници, информира СЕГА. От 2000 г. насам непогасеният данък, установен с влезли в сила ревизионни актове, достига 5.8 млрд. лв. Агенцията по приходите го е отписала. Това показва справка на НАП, предоставена по Закона за достъп до обществена информация на гражданско сдружение БОЕЦ, което обяви тревожните данни вчера. Над 16.2 млрд. лв. е общият размер на установения с ревизионни актове на НАП дължим ДДС между 01 януари 2000 г. - 31 декември 2017 г. За периода от 2000 до 2010 г. несъбраният ДДС, установен с данъчни ревизии, е 1.4 млрд. лв. През 2011 г. само за година той достига до рекордните 1.1 млрд. лв., показва справката на НАП. През следващите години размерът му започва да се свива до 500-700 млн. лв. годишно, като през 2017 г. вече е 271 млн. лв.
Виж повече

България е първа в Европа по увеличаване на броя на затворниците през 2016 г., като е изпреварила дори Турция, показват данни на Съвета на Европа, пише СЕГА. Статистиката е изненадваща предвид масовите арести и дела срещу гюленисти в южната ни съседка заради т. нар. преврат срещу президента Ердоган. В Турция затворниците са се увеличили с 9.5 на сто, докато у нас процентът е 10.8. Следват Чехия (7.6 на сто), Сърбия (6.6 на сто) и Дания (5.5 на сто). През септември 2016 г. у нас е имало 8347 задържани и лишени от свобода. Всеки от тях е разполагал средно с по 4 кв. м жизнена площ. България има 9670 килии, от които 8127 са в затворите, а останалите - в арестите. 111 лв. на ден е струвал един затворник у нас през 2016 г. Сред затворниците у нас е имало 258 жени и 22 непълнолетни момчета, останалите са мъже. Всеки от тях е струвал на бюджета на ден 57.11 евро (111.36 лева) при средно 51 евро в Европа.
Виж повече

Не до всяка дупка по пътищата ще има полицай. Това призна вътрешният министър Валентин Радев само няколко часа след като рапортува пред премиера Бойко Борисов, че е разбрал нареждането до всяка дупка да има полицай или чиновник, пише СЕГА. Радев редактира премиерското нареждане до приемливи за капацитета на МВР нива: "Разбира се, че до всяка дупка няма да има полицай, но ние навсякъде, където и досега сме го правили, но сега с по-голяма активност, ще дадем предписания." Той допълни, че МВР е контролен орган и задачата му е да сигнализира регионалното министерство, чиято отговорност е запълването на дупки. Радев каза, че вече се бил разбрал по тези въпроси със строителния министър Николай Нанков.
Виж повече



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма да има "Зелена зона" в столичния район “Изгрев"

На този етап, не се очертава да има "Зелена зона" в столичния район “Изгрев". Това съобщи кметът д-р Делян Георгиев, като отбеляза, че към момента жителите на район“Изгрев" все още са силно разделени по темата и няма ясно изразено мнозинство. Общинските съветници от три ресорни комисии в Столичния общински съвет след емоционален дебат отложиха..

публикувано на 17.07.25 в 20:17

48% ръст на проверките и почти двойно увеличение на актовете, отчита Столичният инспекторат

Столичният инспекторат продължава да затяга контрола по спазването на реда и чистотата в София, като отчита за първите шест месеца на 2025 година 48% ръст на извършените проверки и рекордно увеличение на съставените актове за административни нарушения (АУАН). Засилените проверки и увеличените санкции са резултат от последователната реформа на..

публикувано на 17.07.25 в 15:43

Премахват още 37 незаконни гаражни клетки в "Овча купел"

Продължава премахването на незаконните гаражни клетки в "Овча купел“, съобщи кметът Ангел Стефанов. През последните месеци са отстранени над 30 незаконни гаража. В сряда започна разчистването и при бл. 526, където ще бъдат премахнати още 37 клетки. Работата ще продължи през следващите дни. "Призоваваме собствениците на автомобили в района..

публикувано на 17.07.25 в 14:35
Кирил Ананиев

НС прие законодателни промени във финансирането на общински проекти

Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект..

публикувано на 17.07.25 в 12:42

Временно спират водата в част от центъра на София

Във връзка с пресвързване на уличен водопровод по ул. "Чамкория“ в центъра на София, на 17 юли се налага спиране на водоснабдяването от 09.00 до 19.00 ч. за клиентите на "Софийска вода“ на следните улици: -   ул. "Чамкория“ – от ул. "Силистра“ до бул. "Ген. Данаил Николаев“ -   бул. "Ген. Данаил Николаев“ – от ул. "Чамкория“ до ул...

публикувано на 17.07.25 в 07:55

Първи случай на глобен шофьор чрез ТОЛ камерите

Първи случай на санкциониране за нарушение на Закона за движението по пътищата след свързването на камерите на ТОЛ-управлението със системите на Пътна полиция.  Техническо средство на Пътната агенция, разположено на път I-4 (София-Варна) в района на гр. Омуртаг, е заснело лек автомобил да се движи в посока към гр. Търговище, като през отворения..

публикувано на 16.07.25 в 18:55

S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Столичната община на BBB+

Международната рейтингова агенция  S&P Global Ratings  повиши дългосрочния кредитен рейтинг на Столичната община от " BBB" на "BBB+"  със стабилна перспектива. Повишението е оценка за стабилното финансово състояние на София, както и за очакваните ползи от предстоящото присъединяване на България към еврозоната, коментира зам.-кметът в..

публикувано на 16.07.25 в 13:51