Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славейко Господинов: Завършилите УАСГ нямат проблем с реализацията на пазара на труда

проф. д-р инж. Славейко Господинов
Снимка: архив
Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец е темата на “Радиоприемница” тази седмица. На 1 май фокусът е върху интересът към специалностите “Архитектура”, “Урбанизъм”, “Геодезия”, “Строителство на сгради и съоръжения”, “Транспортно строителство” и т.н. Какъв е пазарът на труда и перспективите за развитие и отговаря ли училищното образование на академичните изисквания - отговорите на тези въпроси дава зам.-ректорът по учебната дейност, качество и акредитация на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и ръководител на катедра “Висша геодезия” проф. д-р инж. Славейко Господинов.

Специалистите, които завършват УАСГ винаги са били актуални, тъй като строителство, архитектура, геодезия ще има дотогава, докато има човечество, заяви проф. Господинов. Относно тенденциите на нашия пазар, според него, специалистите, които завършват нямат проблеми в реализацията. Проблемите, ако има такива и които ние забелязваме са дисбалансът между обучението и практическото прилагане на наученото, тъй като много бурно се развиват технологиите, което изисква бърза смяна на материалната база - скъпи машини и уреди, които трябва да се купуват със средства, които пък липсват на университетите. По тази причина се налага една тясна колаборация между бизнеса и учебните програми.

Парадоксът, на който не може да се намери цялостно решение е, че в области, в които държавата и бизнесът имат непрестанна нужда от все по-квалифицирани инженери, архитекти, геодезисти, строителни инженери, хидро инженери, транспортни инженери, се забелязва спад на интереса на младите хора, казва проф. Господинов. Той си обяснява това с факта, че често се говори за необходимостта от изпълнителски кадри, но за липсата на хора с висока квалификация, които ще изработват проектите и ще контролират строителството, се премълчава и това води до демотивация на младите хора, защото всеки си задава въпроса къде ще се реализира след завършване на университета.

Най-атрактивните специалности в УАСГ са константни - на първо място е архитектурата, която винаги е била интересна. Геодезията е втора по интерес. Тази специалност набира популярност след 1992-1993 г., когато започва масовото възстановяване на земеделските земи. Ландшафтната архитектура през последните две години е популярна. Строителните инженери също се радват на добър интерес.
Кандидат-студентската кампания в УАСГ в момента тече. На първия предварителен изпит по математика на 22 април са се явили 386 души, като в университета ще бъдат приети около 300-400 души. Около 80% е успеваемостта на изпитите по математика. На 15 юни е втората дата, на която могат да се явят бъдещите студенти. Желаещите да станат архитекти имат и допълнителен изпит по рисуване, който е от три части. Той ще се проведе на 18, 20 и 22 юни. А тези, които искат да изучават дисциплините на английски или немски език, трябва да се явят на изпит по езика, който са избрали на 25 юни. Около 20 души са заявили, че искат да се явят на тези изпити. Обучението на приетите с чужд език студенти е по съвместни програми с Техническия университет във Виена, а завършилите получават две дипломи и австрийска и българска. Дипломите на нашите студенти са съпоставими с тези на колегите им от другите държави.  

Проф. Господинов изтъкна обаче, че ученическата подготовка не отговаря на академичните изсквания и това най-вече се вижда в подготовката по математика, като това е тенденция през последните 10 години. Най-вероятно държавата трябва сериозно да се замисли по този въпрос, защото това не е проблем само в нашия университет, а съществува във всички технически университети в България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: личен архив на Иван Андонов

Клуб "Иване, Иване" е в Кюстендил, но има членове и от чужбина

Повече от 20 години Иван Андонов организира специална общностна сбирка на членове на националния клуб "Иване, Иване" в Кюстендил. Прави го на Ивановден по стар стил - 20 януари. Сдружението има близо 200 члена с името Иван(ка) – не само от цяла България, а и от Северна Македония, Сърбия, Украйна, каза пред пред БНР-Радио София Иван..

публикувано на 07.01.25 в 11:21
Визуализация: „А и А Архитекти“

Момчил Даскалов: Искаме районът пред Централната жп гара да стане хъб за събития

Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..

публикувано на 07.01.25 в 09:24

Празнуваме Ивановден

На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..

публикувано на 07.01.25 в 07:20

Слънце и облаци, в София температурите през деня ще стигнат 7°

Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 07.01.25 в 07:15

"Форум", 06.01.25: 2024 година и 2025 година - равносметка и очаквания

В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът  Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..

публикувано на 06.01.25 в 18:15

Доброволци ще възстановяват изоставен парк в район "Слатина"

Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..

публикувано на 06.01.25 в 17:27

Въпреки Шенген, отново има проблеми за българските превозвачи

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари.  След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..

публикувано на 06.01.25 в 16:24