Със сигурност всеки, който е бил в този край на България, няма как да отрече, че вършечката котловина предлага прекрасни места за отдих, спорт, климато-и балнеолечение. Не е случаен и фактът, че през 1950-а година Вършец е обявен за национален курорт. Всъщност, като място за практикуване на здравен туризъм, той е познат от векове, а за рождена дата на курорта се смята 1850 година, когато вършечанина Димитър Лучков е излекуван с помощта на минералната вода.
В началото на XX век, първата баня, построена през 1910 г., се оказва тясна за прииждащите болни. Затова през 1930 г. е вдигната втора, по-голяма, изградена в античен стил. Построено е и прочутото Банско казино, което е и първото в България. Топлият извор е с температура на водата 36,2 градуса по Целзий, а тъй нареченият "хладен" извор е с температура 32 градуса. Освен минералната вода в гр. Вършец и близкото село Спанчевци, районът е характерен и с красивите си природни кътове, като местностите "Зелени дел","Водопада", "Иванчова поляна", "Червени камък", хижа "Бялата вода" и други.
Само на 12 км. от Вършец под връх "Тодорини кукли" се намира и Клисурският манастир, основан още през първата половина на XIII век. Иконостасът в храма е обявен за паметник на културата, а манастирският комплекс предоставя големи възможности за развитие на културен и екотуризъм. Но да се върнем към Вършец. В последните години къщите за гости и хотелите се увеличават, което говори за засиления интерес към курорта. Освен безспорните природни дадености и културно-историческото наследство, Вършец предлага на своите гости и богата културна програма, особено през пролетта и лятото.
През лятото също няма да скучаете, ако решите да посетите Вършец, казва Даниела Лилова, експерт в Туристическия информационен център на Вършец.
Ако вече сме ви убедили, че си струва да посетите Вършец, в никакъв случай не пропускайте да опитате и от млечните сладости на местното производство на сирене, кашкавал, кисело и прясно мляко, залагащо на така популярните в Европа био и еко стандарти.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..