Припомняме, че миналата седмица колоездач блъсна дете в Южния парк и избяга. Малкото момиченце вече е добре и си е вкъщи. Решихме да потърсим мнението на хората, които през седмицата се разхождаха в парк "Заимов". Защо това място, както и всички паркове в София, след 17.00 часа и в почивните дни се пълни с велосипедисти, които карат бясно и трудно могат да убият скоростта, когато на алеята изкочи малко дете.
Трябва ли да бъдат обособени алеи в парковете, на които ясно да бъде обозначено, че това е място за велосипедисти? Ако има такова място, ще се спазва ли забраната за каране на колело по всички останали алеи в парковете?
Екипът ни се разходи до парка "Заимов" през седмицата, където срещнахме баба и внуче с колело, които обясниха, че излизането им в парка често е свързано с напрежение и притеснение. Бабата признава, че не изпуска детето от очи.
Общината все пак обмисля да въведе ограничение на скоростта в парковете, като превантивна мярка, която да ограничи бързото каране на велосипеди. Това съобщи през седмицата кметът Йорданка Фандъкова, а причината за въвеждането е инцидентът от 9 май.Ще очакваме решението на Столичния общински съвет за ограничение на скоростта в парковете. Факт е, обаче, че голяма част от велосипедистите не знаят, че има правила, по които са длъжни да карат. Например, при пешеходна пътека велосипедистът е длъжен да слезе от колелото и да пресече улицата като пешеходец. Друго изискване е колоездачите да са със светлоотразителна жилетка, когато е тъмно и извън населените места.
Друго от правилата гласи, че велосипедистите трябва карат по велоалеите и вдясно на пътните платна. Тротоарите не са място за колела, но и велоалеите не са място за пешеходци. Южният парк и Борисовата градина са предвидени във велосипедната мрежа на Столичната община, както и подобна велоалея ще има след ремонта на Западния парк, който предстои да започне до няколко седмици.
Обособяването на велотрасета обаче означава вкарването на транспортни мрежи през парковете. Това, че хората все по-често предпочитат карането на велосипед пред автомобил, наистина е похвално, но трябва да се урегулира. Според Михаела Райкова от сдружението "Велоеволюция," обаче, ако бъде приета наредба за ограничаване на велосипедистите в парковете, тя ще си противоречи с изказвания на общинарите от преди няколко години, когато велосипедистите са изпращани да карат колела само в праковете.
Може би наистина, когато сме на колело, ни пречат тези, които са пеша, а когато сме пеша и на разходка в парка, ни пречат велосипедистите. Вероятно истината отново е някъде по средата.
"Всеки ден истината тропа на вратата ти, но ти я отпъждаш с вик "Върви си, търся истината!". И тя си тръгва".
Робърт М. Пърсиг
Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.
Ако и вие имате конкретен случай, свързан с институциите в София, и не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..