„Като малък живеех със семейството си в Сливен, откъдето е баща ми. Редовно ходехме по сливенския Балкан, на екскурзионни летувания. Още от 3-годишен, родителите ми са ме взимали с тях и са възпитали у мен любов към планината. Когато разбрах, че спортът ориентиране е пряко свързан с природата, с горите и планините, осъзнах, че е точно за мен. Занимавам се с планинско бягане и ориентиране от 20 години, около 15 от тях професионално.“
Бързина, сила, гориво - Дизел. Може би оттам идва емблематичният псевдоним на нашия гост. А може би не?
„Като по-малък съотборниците ми в сливенския отбор започнаха да ми казват „Уши“, защото ушите ми бяха по-щръкнали. Тогава германската биатлонистка Уши Дизел беше доста известна. Започнаха да ми викат Уши Дизел, а след това остана само Дизел.“
Поставянето на рекорди не е най-важното - казва Кирил и споделя, че по-скоро иска да докаже пред себе си, че може да се справи с поставените изпитания, а също така да служи като добър пример за младите хора, които искат да се занимават със спорт.
„През 2014 година за първи път направих опит за скоростно преминаване по маршрута „Ком - Емине“ като малко преди финала се отказах, защото се появиха здравословни проблеми и метеорологичните условия се влошиха. Взех решение, че няма смисъл и прекратих. През 2015 година направих втори опит и поставих рекорд. Той никога не е бил самоцел, исках да видя за колко най-бързо съм способен да премина този маршрут.“
И двата опита са увековечени във филми. „109 часа“ е заглавието на този, който разкрива пред публиката изпълнения с емоции и адреналин път към рекорда. Аудиторията може да се наслади на документален филм за изминаването на маршрута "Ком - Емине" като погледне през очите не само на бягащия, но и на целия снимачен екип.
Около 10 състезания очакват Дизела до края на сезона, който ще продължи до средата на октомври. Предстои му да се състезава в Италия, Андора, Швейцария, САЩ, Шотландия и Южна Африка. Естествено, спортистът ще има изяви и в България. Той си пожелава здраве, а ние му пожелаваме много успех.
„Аз вярвам, че личния пример е най-доброто нещо. Ако всеки един от нас дава най-доброто от себе си, без значение с какво се занимава, това не остава незабелязано. Енергията, с която го прави, увлича другите около него и оказва положително влияние.“
Чуйте разговора на Луиза Лазарова с Дизела.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..