Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на "Люлин" на нокти от наркозависими


В предаванаето "Вашият глас" се фокусирахме върху един проблем, който засяга жителите на столичния кв. "Люлин". 
С нас се свързаха жители на 9 микрорайон. Те споделиха, че пред бл. 913 всеки ден се събират група наркозависими, които пият, вземат опиати и често са агресивни. В непосредствена близост се намира 12-та поликлиника, в която има център за наркозависими, където те всеки ден получават метадон за своето лечение. След като минат през поликлиниката, група от около 20 човека се мести на тревните площи пред бл. 913. Жителите на блока се организират, за да съберат подписка и снимков материал, които да входират при кмета на район "Люлин" Милко Младенов. 
По думите на хората, мястото не е подходящо за целта, защото се намира в непосредствена близост до 40 СУ "Луи Пастьор", до пощата, до жилищни блокове, а на гърба на поликниката е разположен пункт за детска млечна кухня, където всекидневно майки с малки деца взимат храна. Освен преместването на центъра, жителите на съседните на поликлиниката блокове искат тревните площи да бъдат изчистени, а дърветата да бъдат окастрени, така че да има пряка видимост, а в храстите да не е възможно да се крият хора.
"Проблемът съществува от 4-5 години, откакто има метадонов център, но напоследък наркозависимите стават все повече и са агресивни. Всеки ден между 12:00 и 15:30 часа се събират огромни групи зависими, които са в неадекватни състояния след приема на метадон или други опиати. Инжектирането става в междублоковото пространство и навсякъде е осеяно с инжекции", разказа Нели Накова, която живее в района. 
Ние се свързахме с кмета на "Люлин" Милко Младенов, за да разберем какво може да направи районната администрация, за да живеят по-спокойно хората от съседните на поликлиниката блокове.
Младенов обясни, че този проблем съществува от много години и се ангажира да направи всичко възможно, за да изчисти терените, които се оказаха частни. 
"Многократно със служителите на 9-то РПУ сме говорили по проблема и те имат засилено полицейско присъствие, особено по време на часовете, когато се раздава метадон на зависимите. Възможно е числеността на нуждаещите се тази година да се е увеличила, което води до конфронтация помежду им и насаждане на напрежение в района. Надявам се много от хората, получаващи тази помощ, да влязат в правия път. На територията на София има около 20 такива центъра и с много от районните кметове сме коментирали темата. Решението според мен е в засилената охрана от страна на органите на МВР", коментира Младенов.  
Младенов коментира още, че не е много подходящо подобни центрове да са между жилищни блокове и образователни институции, но от друга страна има нужда от тях. 
Екипът на предаването "Вашият глас" ще проследи какво ще се случи на това място и дали исканията на жителите от бл. 913 ще бъдат изпълнени. 

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл. 

Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, или на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30