Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

9
Коледното село Чавдар
Снимка: радио София

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра:

"Даваме от нас самите, за да се случват нещата. Наследници сме на прадядо ми, дядо ми, баща ми и чичо ми, от 2012 решихма да отворим мини-мандра за млякото на овцете ни. Тя отвори врати тази година. Не изкупуваме млечни продукти. Кандидатствахме още в 2015. Целият процес с документацията отне много време. Общината, каквото сме поискали, винаги е била насреща. Когато спазваме административните процедури трябва да сме търпеливи.

Ние сме съвсем малки, 500 л. на ден, разчитаме на физически лица, приятели, покрай коледното село тук. Държим на традициите, семейството, да има продължение на нашия род. Млекото трябва да е истинско и да се спазват всички процеси, но с много любов като цяло. Не просто, че трябва да го направиш. Трябва да поддържаме нивото, вкуса - няма празник, няма делник. Стараем се да предадем на децата това, което сме научили от баща и дядо, трябва да задържим мерака в младите хора. (Подробности за процеса и цената на бутиковия кашкавал - в звуковия файл.)

Писателят, демограф и университетски преподавател доц. Георги Бърдаров е следващ наш гост:

"Най-вероятно Чавдар ме избра мен. Много ме впечатли, беше ми интересно като демограф. Роди се идеята да направим коледно село като в Германия, Чехия. Тук има инфраструктура и отношения, ние само надграждаме. Има тази година повече предложения, повече къщички, събития, караоке, тест-драйв. Уплътнихме и културната програма за различни вкусове. Ще има и детски работилнички от 26 до 29.

Обичам да правя много и разнообразни неща, всички те ми доставят удоволствие, работя с интелигентни хора. Демографията навлиза в публичния дискурс. България има ниски репродуктивни нагласи, но това е тенденция в цял свят. Но с по-висока продължителност на живота. Колкото може повече държавата трябва да създава нормални условия младите да остават. Да става все по-привлекателно място."

Какво трябва да се промени и какви са симптомите на болната демокрация - в звуковия файл. Както и какви са вдъхновенията на писателя Георги Бърдаров.

С нас е и кметът на община Чавдар, Григор Даулов:

"Това е годината с най-много инвестиции. Най-новото е Общинския център за гости. Това бе идеята да затворим кръга с туристическите ни предложения. През годините се превърнахме в туристическа дестинация. Доказахме, че може да се прави събития в индустриален район. Имаме много събития.

Търсим нова, изчистена визия, да избягаме от кича. Културата и туризмът са ни в центъра на развитието, културата е и икономика. Но всичко опира до човека, професионалистът се изгражда. Успяваме екипно, нещата се вижда, че се случват именно заради това. Виждате позитивните хора и енергия."

Още за заетостта, инвестициите в образованието и културата на селото - в звуковия файл

Георги Янев за тайната на добрата скара:
"Всичко е в качеството на месото, за първа година сме тук, но ще се върнем. Нямаме ресторант, но обикаляме страната по фестивали. Иска ми се да съм оптимист и за новата година."
Последен гост е общинския съветник г-ца Патрисия Николова:
"Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др. Стигаме до консенсус. Хубавите неща стават бавно, трябва търпение.
Годината бе щастлива и успешна, една от най-хубавите в живота ми. Малките успехи на по-късен етап стават големи. Държавата трябва да убеди младите, че има смисъл."
Кои са нещата, заради които си струва да остане младият човек в България - в звуковия файл.
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54