„От ученическите си години имах желание да премина по маршрута Ком - Емине. След като го направих, любовта ми към планината пламна. Оттам нататък реших, че искам да се занимавам със спортове на открито, свързани с планината. Изкачих Еверест два пъти - по северния склон и по южния.“
Скатов е и първият българин, успял да завърши проекта „Седемте върха“ за изкачване на най-високите планински върхове на седемте континента на планетата.
„Аз много обичам да пътувам в чужбина. Реших, че искам да изкача най-високия връх на всеки континент. По този начин, хем ще мога да съм по-близо до планината, хем ще задоволя страстта си към пътуванията. През януари 2013 заминах за първия си континентален първенец - връх Ухуру в планината Килиманджаро в Африка. Миналата година изкачих и последния - връх Денале в Аляска. За 4 години и половина покорих всички континентални първенци. Оказа се, че съм първият българин с такова постижение.“
Българският алпинист поставя и друг рекорд - за най-бързо българско изкачване на два върха над 8000 метра - Еверест и Лхотце за 5 дни и 11 часа през 2017 г.
„Целта беше да изкача Еверест и Лхотце за под 20 часа. След като изкачих Лхотце обаче времето се влоши. Бях тръгнал за Еверест, но се върнах, защото 3 дни времето беше ужасно. В крайна сметка успях.“
Експедициите на Атанас Скатов са публикувани в книги, три от които са обединени в поредицата „Над 8000 метра“. Походите на мъжа са представени и в първия му филм „Експериментът Скатов. Първият веган на Еверест“.
На Еверест е стигал и от Непал, и от Тибет.
„На всяка моя експедиция си водя дневник, описвам всичко - случки, чувства, емоции. Последната ми книга излезе наскоро, тя е за връх Гашербрум. За мен успехът е, че помагам на хората да бъдат щастливи. Всеки ден получавам съобщения. Казват ми, че съм им помогнал да сбъдват мечтите си, да спортуват, някои от тях са променили диетата си към по-здравословна.“
Някои от своите постижения Скатов постига рамо до рамо с Боян Петров, един от най-добрите и обичани български алпинисти, който остана завинаги в планината.
„С Боян Петров бяхме на 3 експедиции заедно, той беше голям алпинист. Аз съм се учил от него. В планината рискът е голям, тръгваме подготвени. За съжаление, Боян загина и България загуби един много добър човек и алпинист.“
През 2012 г. Атанас Скатов решава да промени вегетарианската си диета и да стане веган. Тогава започва да тренира интензивно и целта му е да експериментира смело - дали е възможно да оцелееш на 8000 метра височина само на растителна храна.
„В края на 2011 година реших да изключа всички животински храни, преди това бях вегетарианец. С този режим на хранене се чувствах изключително добре, много леко и свободно. В последните години, когато съм на експедиция, понякога се чувствам слаб, но искам да тествам режима. Избрах този вид хранене, защото чрез него най-малко се замърсява околната среда. От друга страна - населението на земята нараства, а селскостопанските площи намаляват. Аз съм агроном по образование, знам, че колкото и да се вдига добива, все пак има максимум. Прахосваме огромен ресурс. Исках да проверя, дали с този режим мога да издържа на толкова голямо физическо и психическо натоварване. Все пак като човек, който се занимава с наука, трябва проверя нещата преди да им се доверя.“
За в бъдеще Скатов си пожелава да е здрав и да намери финансиране за следващите си мисии:
„Изключително трудно е да намериш финансиране, трудно е някой да повярва в твоята кауза. Засега успявам, включих се в 16 експедиции. Тежко е, когато държавата не помага и трябва да разчиташ на частния бизнес.“
През следващите месеци на алпиниста предстои турне из цяла България, в рамките на което той ще се срещне със свои почитатели. Скатов продължава да се стреми към най-голямата си цел и мечта - да изкачи 14-те най-високи върха на Земята. Успех!
Чуйте радио срещата на Луиза Лазарова с Атанас Скатов.
На 27 септември алпинистът кани слушателите на мотивационна лекция и прожекция в G8.
Проект на нов закон за детското правосъдие се очаква наесен. Това е дългоочаквана стъпка към модернизация на системата и въвеждане на нова, съобразена с най-добрите европейски практики рамка за работа с деца в конфликт със закона и противообществени прояви. В края на юни в Министерството на правосъдието се проведе първото заседание на работната група..
От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на протест тази вечер. Живеещите в района на ул. "Опълченска“ настояват за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Според тях две нови автомобилни ленти удвояват..
Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 34°. В планините ще бъде слънчево. След обяд, главно над западните масиви, ще има временни..
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..
Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..