Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лео Кадели: Помагаме не за "Браво" и това ни прави щастливи

Доброто трябва да се показва, за да "заразява" и други, казва албанецът

Тази снимка с баба Недка обиколи социалните медии
За разлика от повечето трогателни истории с щастлив край, тази започва хубаво и продължава хубаво. Хубаво е, когато помагаш, без да искаш отплата и е хубаво, защото има кой да те последва в доброто. А че всеки може да изпадне в нужда - е истина, болезнена и без застраховка.

Историята, която ще ви разкажем не е единствена, но е пример, че човещината все още я има и може да бъде заразителна. Главен герой е албанецът Лео Кадели. Живее в София, но обикаля цялата страна. За някои - луд, за други - национален герой, който успява да мотивира, вдъхнови, провокира и приобщи с добротворство стотици българи. От 2 години се е посветил на доброто. Откликва на всеки сигнал за хора в беда - без покрив, преживели инцидент или трагедия, хора без хляб на трапезата си. И когато помогне, е щастлив, защото е посветил на това живота си.

Две години назад „Приятели, помагайте“ започва с историята на баба Недка от село Шишковци, която има нужда от пари за лекарства. Лео, заедно с двама свои приятели, решават да посетят бабата и да ѝ помогнат с каквото имат.

След баба Недка срещите с хора в нужда се превръщат в традиция. Всеки уикенд Лео и приятелите му отделят време, в което да помагат на стари хора.
До днес инициативата е оказала помощ на над 2000 души.

Това, че не съм българин, не ме освобождава да имам своя обществен и морален дълг - казва Лео. Дошъл преди 12 години, днес той има тук свое семейство, а синът му е български гражданин. - Където и да живеех, щях да помагам. Не го правя за "Браво", за героизъм. Това ме прави щастлив.

Доброто намира израз и в историята на чичо Емил от квартал „Гео Милев“ в София. Той се свързва с Лео Кадели като му споделя за своята тежка диагноза. И разбира се екип от доброволци веднага помагат на човека в нужда, за когото тази помощ се оказва жизненоважна.

Да помагаш е дар - дар за този, който получава, и дар за този, който дава.
Лео Кадели от Приятели, помагайте дава много и от сърце. Само за 2 години  той се превърна в символ на добротата и съпричастността със своята готовност да помогне на всеки, който е изпаднал в беда. Прави го без да иска нищо в замяна. И благодарности за добротата му далеч не липсват.

Пари - не, но на ръка дават вещи, храна и вода доброволците, които се свързват с Лео, и които отиват на място в различни краища на страната, за да помагат на изпадналите в беда.

Приятели, помагайте получава десетки сигнали на ден, които се проверяват на място от някой от над 100-те координатори по райони в страната. След като се установи със сигурност, че човекът наистина има нужда от помощ, се подема кампания.
Сдружението вече се развива и в Европа - има 5 пункта в Англия, два в Германия и един в Испания, в които се събират дарения за сираци, деца с увреждания и възрастни хора в нужда у нас. Така че ПРИЯТЕЛИ, ПОМАГАЙТЕ - без угризения и без очаквания, защото да, Доброто не струва скъпо, но много се цени.

Към сдружението работят много българи, а и чужденци.
Според Лео Кадели хората трябва да показват доброто и да имат доверие помежду си. Показаното става пример. И може да повлече други да вършат добрини. Той апелира да не се дават пари на просяците, защото така "стимулираме престъпността и мързела". По-добре купете храна или дреха. Помагайте с вещи и труд...
Чуйте повече в репортажа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36