Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат новите здравноосигурителни модели

Снимка: БГНЕС
Два нови здравноосигурителни модела представи министър Кирил Ананиев по време на кръгла маса, посветена на бъдещето на здравеопазването в България. Единият вариант предвижда пълна демонополизация на НЗОК, а другият - задължителна здравна застраховка, освен здравната осигуровка, както и допълнително доброволно застраховане. 

Във форума участваха представители на ЕК, Световната здравна организация, президентството, вицепремиерите Владимир Дончев и Валери Симеонов, лекари, пациентски организации и застрахователи. А основните цели, които очертаха - да намалят нерегламентираните плащания от страна на пациентите и да се повиши качеството на медицинската помощ. 
Неудовлетвореност на хората от качеството на здравните услуги, големият размер на доплащането от страна на пациентите, неудовлетврортеност на медицинския персонал от възнагражденията - това посочи като основни недостатъци на сегашния модел на здравно осигуряване министър Кирил Ананиев. 
Новите предложения целят подобряване ефективността на използването на средствата в системата, преодоляване на  териториалните дисбаланси и преструктуриране на извънболничната помощ, както и намаляване на нерегламентираните доплащания. Първият модел предвижда демонополизация на НЗОК - т.е. застрахователните дружества ще се конкурират с касата. 
Вторият модел е базиран на три стълба - задължителна осигуровка от 8% към НЗОК; допълнителна задължителна застраховка и допълнително доброволно здравно застраховане.
Тепърва моделите ще се обсъждат със застрахователи, осигурители, изпълнители на медицинска помощ, каза здравният министър. Пред журналисти членът на Асоциацията на българските застрахователи Мими Виткова коментира, че предложенията касаят преди всичко приходната част в здравеопазването, но не мерки, които държавата трябва да предприеме
Пред Радио София председателят на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев посочи, че трябва да се гарантира, че  няма да се искат допълнителни пари от пациентите. 
Дискусията продължава и в момента, а още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36