Бихме искали жестовият език да се признае като официален, да има качествени социални услуги, да има достатъчно жестови преводачи, субтитриране в медиите, да има достатъчно добри образователни услуги за хората с увреден слух. Глухите хора не са болни, те могат да са активни и да участват в живота на обществото, каза още Дерандонян.
В момента в страната има около 20 хил. души, които използват жестов език, като 5 до 8 хил. от тях са на възраст под 29 години. Наблюдава се сериозен недостиг на жестови преводачи в България като в София те са само 5. В цялата страна има само 3 специализирани училища за деца с увреден слух, които се намират в София и Пловдив и Търговище. В трите училища в момента учат около 900 деца.
Александър Андреев, който в момента е студент в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, разказа за трудностите, с които се е сблъсквал в Специалното училище за ученици с увреден слух "Проф.д-р Дечо Денев“. От 1 до 6 клас, учителите в специализираното училище в София ми помагаха в образователния процес. От 6 до 12 клас обаче, всичко което трябваше да учим, беше написано на дъската. Нямаше реална комуникация между учениците и учителите. Въпреки че е специализирано училище за глухи, повечето учители не знаят жестов език. Никой не може да ни обясни темите така, че ние да ги разберем, обясни Андреев.
Кирил Савов в момента е студент в Нов Български университет, след като среща проблеми да завърши в Софийския университет, поради увредения си слух: Започнах да уча в Софийския университет, специалност „Специална педагогика“ с профил върху глухи деца. Взех всички изпити за 4-те години обучение. Накрая имаше практически изпит, който трябваше да положа в специализираното училище за деца с увреден слух. За съжаление, в училището не ми разрешиха да мина този изпит. Вече три години ръководството не ме допуска, с мотив, че няма да се справя с професията. Софийският университет пък не иска да е в конфликт с училището и въпреки подадената от мен жалба , проблемът остава нерешен. Още 8 глухи студенти се сблъскват с този проблем сега.
Моята практика беше в масово училище. Основното ми притеснение беше как ще ме разбират децата, дали ще ги притесни, че нося слухов апарат. Моят глас е различен, имам акцент. Притеснявах се, че учениците ще се уплашат от мен. Другите учители не ме допускаха много до децата , за да ме предпазят. Но от друга страна - хората с увреден слух трябва да се докоснат до децата, за да ги научат на толерантност. Учениците трябва да разберат, че има и още една различна култура, а именно тази на глухите хора. След време, децата се отпуснаха. Видяха, че въпреки гласа ми се справям и в крайна сметка минах изпита успешно, каза Христина Капицидо, която учи „Педагогика спорт и физическо възпитание“ в Софийския университет.
Младите хора, които участват по Проекта „Иновативни практики за хора с увреден слух” призоваха институциите и обществото да работят заедно с тях за една по-достъпна среда. Те апелираха към създаване на по-благоприятна среда за разгръщане потенциала на всички хора с увреден слух.
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..
Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.
Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..