Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Различните аспекти на българския език

На науката и постиженията е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица. Събеседници са учени от различни институти на Българската академия на науките. Акцентът днес е върху Института за български език към БАН, защото владеенето на езика ни е част от нашата идентичност и на фона на бързата глобализация, носител на отличителните характеристики на нацията ни.

Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ е най-старият институт в БАН. Създаден е първоначално като Служба за български речник. И до днес задачата да се събере лексикалното богатство на езика ни и да се обяснят значенията на думите, е на института, разказа проф. д-р Лучия Антонова от секцията за Българска диалектология и лингвистична география и зам. директор на института.  

Един от успехите на секцията по диалектология е издаването на двата обобщаващи тома на Българския диалектен атлас. Разпространението на български език на диалектно равнище излиза далеч извън съвременните държавни граници, казва проф. Антонова. Това, което ни отличава от останалите славянски езици, е отпадането на падежните форми, появата и развитието на сравнителна и превъзходна степен и др.
Картата на диалектите е достъпна в интернет и е интерактивна, което означава, че може да се видят основните групи диалекти, както и да се чуят отделни образци на говорите, а приложение към картата показва основните диалектни особености.

Произходът на българските думи ни дава повече информация за езика ни, за връзките на българския език с други езици и народи, дава ни информация за генезиса на българския народ, за неговата материална и духовна култура през вековете, както и за историята ни
, обясни доц. д-р Христина Дейкова - ръководител на секцията за Българска етимология и един от авторите на колективния многотомен Български етимологичен речник, от който до момента са излезли 8 тома.

Вървим по следите на думите като се връщаме далеч назад във времето към изворите и проследяваме сложните пътища, по които думите са стигнали до нас, така доц. Дейкова обясни етимологията на езика ни. Най-силен отпечатък върху българския език оставят два извора - праславянският (индоевропейски) и балканският извор. Българският език е класически език, защото наследява в най-голяма степен праславянския лексикален фонд и това го свързва с другите славянски езици. В своя исторически развой българският език е влязъл в контакт с редица други езици и най-вече със съседните балкански езици, което определя и неговия екзотичен характер, като елек (от тур. ез.), карначе (от рум. ез.), молив (от гр. ез.) и др. Освен това чрез балканските езици влизат думи от други езици, например през турския навлизат в езика ни много думи от персийски език.

Към момента са издадени 15 тома от многотомния речник на Българския език като в тези томове са включени около 120 хил. заглавни думи. Българинът ползва речници, особено, ако те са достъпни онлайн, както е достъпен Речникът на българския език, обясни гл. ас. д-р Атанаска Атанасова - един от авторите на речника, който съвместява особеностите на тълковен речник, с характеристики на други типове речници. По думите на учители, с които Атанасова работи, дори учениците предпочитат и използват онлайн речниците, за да търсят значението на някои думи или изписването им. Речникът е ценен и с това, че включва различни функционални разновидности на езика - разговорна, книжовна, жаргонна. Освен това в речника се тръгва от реалната употреба на думите.

Хората питат много и различни неща, но традиционно най-много са въпросите за правопис на отделни думи, както и въпросите за пунктуацията, заяви гл. ас. д-р Илияна Кунева от службата за езикови справки и консултации към Института за български език. Според Кунева са различни хората, които се обаждат, но най-много са професионалистите, при които е необходимо да бъдат перфектни в своята работа, свързана с езика - това са редактори, коректори, журналисти, които много добре познават нормите, но когато имат някакъв проблем и речникът, който ползват не може да им помогне с някой по-заплетен случай, ни се обаждат. Най-трудна е пунктуацията, защото хората слагат запетая там, където накъсват речта си и правят пауза, а принципите на пунктуацията са други.

Компютърната лингвистика е сравнително нова наука, въпреки че съществува вече повече от 50 години, обяснява гл. ас. д-р Мария Тодорова от секцията по Компютърна лингвистика. Това, което правим ние е да изследваме различни аспекти на формалното описание на естествения език, което означава, че правим естествените езици разбираеми за компютърното описание. За тази цел се създават и поддържат огромни по обем електронни езикови ресурси.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18