Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В БАН намират важно решение за сигурността след аварията във Фукушима

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Водещи учени от Института по електрохимия и енергийни системи на БАН представиха интересни проекти, разработени в института, в петъчната ни "Радиоприемница".

Малко известено е, че редовно производство на литиеви акумулаторни елементи в България започва още през 1984 година. Малко по-късно - през 1990 година страната ни става четвъртата в света със собствена технология и производство на първични литиеви елементи, обясни пред Радио София проф. Бранимир Банов, ръководител на секция "Електрохимия на литиевите елементи". 

Друг интересен факт е, че надеждната радиовръзка между алпинистите и базовия лагер на първата българска експедиция до Еверест е осигурена чрез литиеви елементи. На базовия лагер е била поставена специална батерия "цинк-въздух" с допълнителен катализатор, за да може да работи на височина 8 хиляди метра. За първи път се потвърждава в реални условия как литиева батерия работи безпроблемно при температура -45 градуса. Любопитно е, че българските алпинисти, които се натъкват на индийски лагер по време на пътя си към върха, оставят на индийските си колеги част от своята радиоапаратура и по този начин помагат на индийската експедиция да достигне върха. По-късно българската експедиция е наградена от министър-председателя на Индия по това време Индира Ганди.

В наши дни секция "Електрохимия на литиевите елементи" успява да разработи нов катоден материал за перспективни литиеви елементи - литиево-манганов двуокис (шпинел) и работи по европейски проект за високоефективни литиево-йонни батерии.

Проф. Веселин Найденов - председател на Научния съвет на Института по електрохимия и енергийни системи и ръководител на секция "Електрохимия на оловните акумулатори" даде друг интригуващ пример за световното признание за българската наука. След земетресението в Япония и аварията в атомната електроцентрала "Фукушима", японската компания "Хитачи" възлага на института да разработи технология за производство на промишлени оловни батерии, които служат за резервно захранване на атомни и други видове електроцентрали. Секцията "Електрохимия на оловните акумулатори" за две години намира подходящо решение, като създава технология, която редуцира вредните процеси, протичащи в оловните акумулатори. За разработката са издадени няколко патента, които са собственост на фирмата, поръчала и финансирала проекта.

Проф. Константин Петров - ръководител секция "Електрокатализ и електрокристализация" представи може би най-свидното отроче на екипа - разработването на технология за подобряване качеството на водата в Черно море. Както е известно, 90% от водите му са анаеробни, в тях няма кислород и животински видове. Пагубно въздействие върху средата оказват единствените живи организми в тази среда - вид сероводородни бактерии. Тук идва мястото на една програма, която води началото си от 2007 година, когато България и Румъния бяха приети в Европейския съюз. В резултат на тези усилия Европейската комисия сега дава начало на голяма и амбициозна програма за приемане на стратегии и технологии за подобряване на екосистемата в Черно море.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От спасените 31 живи птици край Копривщица вероятно ще оцелеят едва четири

Общо 1007 умрели и 31 живи птици, жертва на новогодишните празненства, са постъпили в Спасителния център на "Зелени Балкани", съобщават от сдружението. Броенето на птиците продължава, каза пред Радио София д-р Христина Клисурова от сдружението. "Тези, които прибрахме живи, бяха в доста лошо състояние. Повече от половината вече са мъртви...

публикувано на 15.01.25 в 11:46

Скептицизмът повлия за резултатите в гласуването за гражданските проекти в "Красна поляна"

Районните администрации ще се заемат с изпълнението на избраните проекти по Програмата за граждански бюджети "Идеи за града", които трябва да бъдат завършени в срок от 15 месеца.  Гражданите ще имат възможност да проследяват напредъка на проектите и да се информират за текущото състояние на тяхното изпълнение.  С много малко гласове са..

публикувано на 15.01.25 в 10:02

Мъж е пострадал след стрелба с газово оръжие в София

43-годишен мъж е пострадал късно снощи в София, след като по него е стреляно с газово оръжие, научи БНР.  Четирима души са задържани за стрелбата след акция на полицията. По първоначална информация инцидентът е станал малко преди 22 часа на столичната ул. "Братя Миладинови".  Мъжът е с наранявания и е откаран в болница. Установено е, че..

публикувано на 15.01.25 в 09:35
Гавриил Лесновски и Прохор Пчински

На 15 януари църквата почита преп. Гавриил Лесновски

Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. Живял е през ХІ - ХІІ век. Роден е в с. Осиче, Паланешко (Македония). Произлиза от богат български род и е получил добро образование. Когато станал на възраст, родителите му го сгодили за невяста от добър род. Скоро обаче годеницата му умряла...

публикувано на 15.01.25 в 08:26

Като част от борбата за чист въздух, премахват "кални точки" из кварталите

Кметът на София Васил Терзиев посети в Овча купел едно от 34-те междублокови пространства, които са благоустроени като паркоместа и зелени площи през 2024 година. В резултат от съвместните усилия на районната администрация и дирекция “Климат, енергия и въздух” на Столична община на мястото на “калната точка” в близост до 88. СУ "Димитър Попниколов"..

публикувано на 15.01.25 в 08:18

За 4 часа през нощта срещу четвъртък ще бъде ограничено движението на АМ „Хемус“

За 4 часа през нощта в сряда срещу четвъртък - от 00 ч. до 4 ч. на 16 януари, ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на АМ „Хемус“ за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол“. За да не се затруднява трафикът, предвидените строителни дейности в съоръжението ще се извършват през нощта, когато..

публикувано на 15.01.25 в 07:55

Над по-голямата част от страната времето остава облачно

През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...

публикувано на 15.01.25 в 07:15