Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С начина, по който празнуваме Коледа, показваме отношението си към семейството

Снимка: Pixabay
Дни ни делят от началото на декември, а голяма част от децата вече и у нас са нетърпеливи да започват отброяването на дните до Коледа. В градинката пред Народния театър вече се усещат хубавите празнични аромати и греяно вино от започналия седми традиционен германски Коледен базар. На предпразничните коледни настроения, свързани с коледните или зимни базари, е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица.

Тези базари в Европа имат многовековна традиция. Предполага се, че първият е организиран през 1384 г. в германския град Бауцен, макар че за техен предшественик се приема декемврийският базар във Виена, съществуващ от 1294 г. През 350 г. пр. Хр. тогавашният епископ на Рим Юлиус I обявява 25 декември официално за рожденна дата на Христос, разказва Костадин Младенов - екскурзовод с над 30-годишен опит.
След това през 1535 г. Мартин Лутер създава обичая да се раздават коледни подаръци, дотогава са се раздавали подаръци само на Никулден. Така се формират днешните обичаи, през вековете Германия, Австрия, Швейцария развиват до степен култура на Коледа всички тези обичаи, които са насочени към любовта и сплотеността на семейството, както и към смирението и общуването с Господ.

В Германия коледният сезон започва с първата неделя на т.нар. адвент (от лат. - “пристигане”) или четири седмици преди Коледа, започва отброяването на дните с т.нар. адвент календари, които отброяват всеки оставащ ден във вид на бонбони или с палене на свещ всяка седмица след неделния обяд, която се слага на венец, обяснява Младенов.

Екскурзоводът разказ също, че един от най-старите базари в Германия е този в гр. Нюрнберг. След войната, през 1948 г. този град е почти разрушен и тогава кметът на града поставя началото на традицията младо момиче да казва пролога на Коледа пред града, като тази традиция се развива и до днес. Сред старите базари са тези в Хамбург, Дюселдорф, Берлин, Мюнхен. В тези градове има по няколко коледни базара със свои традиции.

В Германия от доста време има и средновековни Коледни базари, на които се пресъздават сцени от живота на германците и затова може да се каже, че ако човек посети Германия по време на коледните базари, може да научи с много по-голяма пъстрота и подробности историята на този народ. Коледните празници във Виена са комбинация между празниците в Германия и традициите, които се появяват след XIII в. във Виена. Ако до тогава изображенията на рождественската сцена са представяни по-реалистично като бедно семейство, то след това започват да се използват хора, които да пресъздават сцената, след XVI век се изработват фигури от дърво, а XVIII век. в тези дървени фигури се прибавят и движещи се елементи.

Общината на Виена има специален отдел, който работи с голям екип всяка година, за да направи по-интересни и ефектни тези коледни базари. Така например тази година има изработен над 20- метрова стена, на която върху дърво са изрисувани Витлеемските ясли. При австрийците в началото коледни базари е имало само при богатите в двореца Шьонбрун, постепенно традицията става по-масова. Този екип към Общината е причината през последните 20-30 г. да се създадат и много допълнителни базари. През 1994 г. се създава Арт коледен базар във Виена, на който млади хора представят различни арт продукти от сценки, рисунки, иновативни техники за представяне на празника и това обогатява Коледните базари във Виена.

Австрия е държавата, която развива Коледните базари и празнуването като култура. Напълно постижимо е с кола за седем-десет дни да се направи пътуване през Австрия, Германия и Швейцария, където да бъдат обходени градовете с популярни коледни базари.

В Швейцария коледните традиции са почти същите като в Германия, защото държавата е била част от Германия, но различните градове имат различни традиции. По-интересни са базарите в Базел и Цюрих. От начина, по който празнуват германците Коледа, личи как са загрижени за семейството и за децата си, защото и във Виена, и в Германия, и в Швейцария от 1800 г. насам има тенденция непременно да се увличат децата в празнуването на Коледа - всяко дете да има участие с песен, направата на някакво лакомство. В Германия е традиция на всеки Коледен базар духов оркестър да свири музика. През деня малки детски оркестри свирят на базарите. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18