Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черно море крие най-добре запазените останки от древността

5
Снимка: БТА
Останките на над 65 кораба, датиращи от Античността до Османския период, бяха открити в Черно море по време на  международния проект "Black Sea MAP". Тригодишната експедиция разкрива 2500 години от историята на морската археология. "Black Sea MAP" е един от най-големите проекти за морска археология, организирани в света. Екипът на проекта използва  дистанционни подводни апарати, с които могат да се изследват древните останки дори на дълбочини от над два километра. 

„Черно море е много важен регион от културна гледна точка през последните 4 хиляди години. В България намерихме най-добре запазените останки от древността. За разлика от откритията в други водни басейни, намерените в Черно море кораби са запазени в перфектно състояние, човек има чувството, че те все още могат да плават. Разбира се, те не могат да бъдат извадени, защото структурата на елементите е разрушена. Затова ние създадохме 3D система, с която корабите могат да бъдат разгледани от хората чрез очила за виртуална реалност“, коментира ръководителят на екипа - проф. Джон Адамс. 
В последната част от експедицията през 2017 г. екипът откри плавателен съд, който е идентичен с изображението на кораб от известната „Ваза със сирените". Този древногръцки съд се датира в края на 5 вeк пр. Хр. и днес се съхранява в Британския музей. Корабът лежи на дълбочина 2 километра в Черно море, където водата е аноксична (без кислород). Изследванията на учени от Университета в Гьотеборг са установили, че макар дървото на този кораб да изглежда добре запазено, то все пак е атакувано от анаеробни бактерии, които оцеляват в отровната среда на дълбините. 
„Откритите бактерии, които са непознати за науката, са намерени в дървения корпус на кораба, на дълбочина от 2 километра под вода. Това е поредното важно научно откритие за проекта. В момента проучваме как тези бактерии биха могли да помогнат на науката и медицината“, коментира Ханс К. Раузинг, основавател на "Expedition and Education Foundation".
Ключова част от проекта е и работата на компанията "Black Sea Films", която снима филм за експедицията и работата на екипа на борда. Двучасовият документален филм ще бъде представен за първи път пред българска публика в Националния археологически музей. Неговата премиера беше през месец октомври в Британския музей.
Още - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20

Флейтистът Христо Добринов с майсторски клас и концерти в София

Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..

публикувано на 06.02.25 в 16:05

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..

публикувано на 06.02.25 в 15:49
Никул Георгиев

Романтичен концерт под звездите ще има за трета поредна година

За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..

публикувано на 06.02.25 в 15:32

Започна изграждането на тунела на метрото през кв. "Слатина" в София

Със звукови сигнали и церемония по официалното започване на тунелен изкоп по-рано днес бе даден старта на дейността на тунелопробивната машина “Витоша”. В присъствието на кмета Терзиев, директорът на “Метрополитен” инж. Братоев, общински съветници и журналисти бяха разкрити подробности по разширяването на линия 3 на метрото в София. Започнатият..

публикувано на 06.02.25 в 15:18

Поредица събития, посветени на културната дипломация в България и на Балканите

Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките, в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България, организира серия от публични срещи-дискусии, посветени на културната дипломация в България и на Балканите. Първото събитие от поредицата ще..

публикувано на 06.02.25 в 14:13