Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативна българска компания чака пет патента за лекарствени молекули

Eдна българска компания проправя успешно своя път в изключително интересната област на откриването на нови лекарствени молекули. Съвсем закономерно дейността й не остава незабелязана и тя печели отличието "Иновативно новостартирало предприятие" за 2018 година. Димитър Димитров от Micar Innovation обясни пред Радио София, че в процесът на разработване на една нова молекула започва "от нулата" и стига до предклинични изследвания. След изчистване на токсичността и проявяване на полезното действие при определено заболяване се стига и до лицензиране на новата молекула.


Димитър всъщност е астроном по образование. Дълги години развива собствена IT компания. Преди три години решават заедно със свой колега от университета, също астроном, но натрупал много опит в областта на химическите изследвания, да предприемат бизнес начинание, използвайки познанията си в IT и биотехнологиите. Така се стига до създаването на иновативна платформа, която изчислява възможностите за създаване на конкретна молекула, която се свързва с мутирал ген от дадено заболяване, за да отключи и да го превърне в нормален ген. Колкото по-малка е молекулата, толкова по-добре тя изпълнява ролята на точен ключ, тъй като се свързва само с точния мутирал ген, а не с още няколко други. Колкото по-точна е молекулата, толкова по-ниска е и нейната токсичност. Не винаги при това намаляване на молекулата, тя се оказва достатъчно ефикасна. Поради това се налагат голям брой изследвания и изчисления до достигане на оптималния вариант.

Иновативната българската компания вече разполага с пет молекули, които са в готовност за патентоване, а още пет други са в процес на развитие. Разработките са предназначени за терапия при хронична болка, рак на панкреаса и мелазма. В България все още няма сертифицирана лаборатория за предклинични изследвания, която да одобрява създадените нови молекули. Затова и Micar Innovation инициира създаването на предклинична компания, която да може да извършва тези изследвания не само за страната ни, но и да работи аутсорсинг партньор за чужди компании.


Според анализ, публикуван в списание Nature, създаването на нова лекарствена молекула отнема от 3 до 4 години, а разходите за това възлизат на около 380 милиона евро. През последните четири години обаче бурното навлизане на информационните технологии във всички сфери води до съществено намаляване на времето и на разходите.   

Micar Innovation е намерила ниша в търсенето и доказването на фармацевтичен потенциал на нови молекули за голям клас болести (нервна, сърдечно-съдова система, кожни, онкологични заболявания, редки болести). Бизнес моделът се основава на лицензиране на интелектуалната собственост на фирмата към търговски партньори (фармацевтични компании) и на създаването на нови дружества (spin-offs, които развиват молекулите до лекарства).

Фирмата е интердисциплинарна, като комбинира биотехнологии и ИТ. Скринингът за нови молекули се основава на Structure based in-silico search т.е. с помощта на изкуствен интелект и молекулярни познания за структурата на молекулите се търсят потенциални кандидати за конкретни заболявания в специализирани бази данни от над 800 млн.

Повече подробности за дейността на компанията и иновативния й подход чуйте в интервюто на Лили Големинова с Димитър Димитров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00