Зад историите на шаловете стоят работливи възрастни жени, които вплитат своя живот. Ангажирайки ги Александър осмисля дните им. Кара ги да се чувстват полезни и значими.
Професионалният опит на бабите e по-голям от личния ни жизнен цикъл, енергията им е безгранична, а непукизмът им към забързания, модерен начин на живот - завиден. Те дават нищо по-малко от най-доброто от себе си. Но не защото „трябва“, а защото искат.
Разбират се, защото всеки цени труда на другия. Александър и бабите заедно крачат по пътя на пълноценния живот. Защото това, което правиш е значимо, едва когато е полезно за някой друг.
За много от възрастните хора у нас, старините преминават в безметежно лутане - при кого да отидат, на кого да не натежат, как да намерят смисъл в празнодневието. За повечето от нас, това е нормално, приемаме ги за стари и толкова. Има едни други хора, обаче, които не разсъждават по този начин. Напротив, смятат го за грешен и се опитват да променят реалността, с която като че ли сме свикнали. Александър и приятелите му ангажират баби да плетат шалове. Възлагат им задачи и жените се чувстват ценени. Усещат, че някой наистина се интересува от тях.
За всяка една от тях плетенето е удоволствие, разтоварване и страст. Любимото им време за плетене е или рано сутрин, или надвечер преди лягане, когато по телевизията няма ни новини, ни сапунени сериали. Като за начало всяка една от тях работи предимно есента и зимата, когато не може много да излиза навън.
Свободни и неограничени - така живеят и работят бабите, които Александър е открил и чиито дни е осмислил. Продължават заедно. Млади и стари, ръка за ръка. Взаимно полезни са си, дори мечтаят в една посока. Може би защото бабата е един от най-скъпите детски спомени, тази история е напомняне, че трябва да пазим и уважаваме това, което може един ден безвъзвратно да изчезне. Бабите ни са богатство - безценно, незаменимо и жизнено важно.
Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с "Коледна приказка" , микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини в един спектакъл. Той ще се представи пред публиката на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини,..
За десета поредна година Студентският съвет при Софийския университет “Св. Климент Охридски“ организира най-топлото си събитие, приканвайки студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се включат в доброволческата инициатива “Минута за Коледа“ . Инициативата се провежда от 2015 година, като досега посланици на кампанията са..
Третата премиерна дата на силния и неповторим спектакъл "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа в Софийската опера и балет ще бъде на 15 декември, неделя, от 16 часа. Борба за любов, ревност, силни страсти и отмъщение – това е в основата на тази разтърсваща опера. Обречената любов на звездата Адриана Лекуврьор (1692 -1730) поставя въпроса..
До 20 декември включително се събират оферти за изграждане на депо за постоянно съхранение на осушена пепелина в Перник. "Топлофикация - Перник" е обявила обществена поръчка, чиято прогнозна стойност е 5 млн. лева. Депото ще бъде изградено непосредствено до северната дига на сгуроотвал "Кудин дол". То ще се състои от 8 експлоатационни площадки, в които..
Живеем в море от прояви на насилие и агресия. Национално представително проучване от преди три години, направено по поръчка на УНИЦЕФ, показва, че всяко второ дете до 18-годишна възраст у нас е преживяло насилие под някаква форма. В проучването водещо място заема емоционалното насилие, следвано от физическото насилие в училище. След тях се..
Пиесата на младия босненски драматург Дарио Беванда – "Мрак на края на града" , под режисурата на Катрин Медлер , артистичен директор на Театър „Оберхаузен“, ще има световна премиера в Народния театър "Иван Вазов" на 13 декември. Главните роли се изпълняват от Биляна Петринска, Зафир Раджаб и Анета Иванова . Заедно те ще ни поведат..
На какъв етап е изграждането на паркинга в район „Слатина“ и предвижда ли се въвеждането на зелена зона там обясни в “Събуди се, София” кметът на района Георги Илиев. “Всеки си има болка, всеки се грижи за мястото, на което той живее, а моята работа като районен кмет е да ги обединя, систематизирам и приоритизирам. Имам много нови идеи. Има хора, които..