Проф. Тодор Кантарджиев напомни, че децата, навършили 13-месечна възраст трябва да бъдат ваксинирани. За хората, родени до 70-те години на миналия век, когато не са се поставяли ваксини за морбили, няма опасност.
По повод идеята за ваксинации и срещу варицела в България, проф. Кантарджиев каза, че тази ваксина не трябва да е част от задължителния имунизационен календар, а да се поставя по желание на родителите.
Варицелата се кара по-леко в детската възраст, по-тежко - в зряла.
За разлика от варицелата, при морбили няма специфично лечение и последствията може да са много по-тежки.
По отношение на грипа, проф. Кантарджиев посочи, че вирусът все още циркулира, но епидемията вече отшумява.
В Националния център по заразни и паразитни болести днес беше представен проектът „Фундаментални,транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология”, който предвижда изграждане на уникален за България научноизследователски комплекс. Една от основните цели е страната ни да отговори на Директивата на ЕС и на Резолюцията на ООН за противодействие на нарастващата антибиотична резистентност.
Общата стойност на проекта е 23,638 млн., европейското финансиране е в размер на 20,092 млн. евро. Срокът за реализацията му е до края на 2023 година.
В репортажа чуйте повече по темата.
Едно от ваксинопредотвратимите инфекциозни заболявания отново ни напомни за себе си през изтеклата седмица - морбили, наричано дребна шарка или брусница. Случаи на заболяването бяха регистрирани в област Благоевград, както и при 37-годишна жена от София,..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София..
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ),..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. –..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник...
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите ...