Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вековен дъб от Трънско се бори за титлата "Европейско дърво 2019"

Дървото живее три века с митове и легенди за добра енергия и лечебна сила

Трънският дъб от село Рани луг спечели конкурса "Дърво на годината на България, 2018". Така той стана един от претендентите за титлата "Европейско дърво на годината" 2019.  

Гласуването става от линка, като трябва да се избере с отметка българското дърво, но и още едно от друга държава. Важно е да се уточни, че може да се гласува само веднъж от един и същ mail. Българското дърво е на близо 340 години. Расте на място, което се смята за свещено и пази много истории на местните хора.

През 1983 година, възрастта на дъба от село Рани луг е изчислена на 300 години, височината - 20 метра, а периметърът му 4.6. Дъбът расте на място, което е почитано от местните жители като свещено и сякаш се намира между два свята, защото е близо до църква и гробище, а в миналото там са лекувани хора. За митовете в историята на вековното дърво, разказва Людмила Гюрова, чието семейство прави номинамията в българската част от конкурса за дърво на годината.

Местните лечители са провеждали ритуали за оздравяване от обриви. Лечебните заклинания се помнят и до днес, споделя Людмила Гюрова и хората продължават да вярват, че това дърво е свещено. Вярва се също и в (гонетки-приказки) за "дяволетини" - митични същества, които са с образ на коза или гола жена, които си правят шеги с хората. Те са се появявали и са въздействали точно в местността, където живее вековното дърво от село Рани луг.

За радост в Трънския край има много широколистни вековни дървета, които са оцелели във времето, почитат се и хората и до ден днешен ги почитат на празници, защото дават енергия, разказва Людмила Гюрова.

Вниманието към дървото продължава и до днес, тъй като наскоро община Трън, Трънско туристическо дружество и хора от селото изчистиха от храсталаците района около дървото. Сложиха нова метална табела, указваща, че то е вековно и защитено от закона, а от общината ще поставят голяма метална табела на главния път, която да служи за упътване за вековните дъбове в Рани луг и Насалевци.

Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Албена и Павел Благеви отново на път, сега към връх Анапурна в Хималаите

Повече от 30 години Албена и Павел Благеви живеят в американския щат Юта, но много време прекарват и в България. И двамата са химици по професия. Албена дори има 7 регистрирани патента и е вписана в „Алеята на славата“ на голямата корпорация, в която е работела. Семейство Благеви не са стари планинари, но са започнали да изкачват върхове от..

публикувано на 07.10.24 в 11:52

98% от студентите, завършили УНСС, се реализират успешно

98% от студентите, завършили Университета за национално и световно стопанство, са успешно реализирани, каза пред Радио София зам.-деканът по учебната дейност на УНСС Матилда Александрова, цитирайки данните от Националния осигурителен институт. „Не случайно нашите учебни програми са модернизирани в духа на съвременните изисквания на пазара на..

публикувано на 07.10.24 в 09:44

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 20°

Днес ще бъде предимно слънчево. Северозападният вятър ще отслабне и ще е слаб до умерен, постепенно ще се ориентира от юг, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 19° и 24°, за София – около 20°. Над планините ще е предимно слънчево, но ветровито. Ще духа умерен и силен вятър от запад-северозапад. Максималната температура на височина..

публикувано на 07.10.24 в 07:35

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00