Даниела Иванова и Веселина Пенкова са част от фейсбук група за борба с тези заболявания и за взаимопомощ. Училищният психолог Даниела Петрова, диагностицирана с тиреоидит на Хашимото, също се включи в разговора ни по тази наболяла тема.
Даниела Иванова обясни, че в най-общ смисъл автоимунните заболявания са предизвикани от реакцията на организма спрямо някакъв дразнител. В отговор на това дразнение нашият организъм се обръща сам срещу себе си и започва да атакува различни тъкани, органи и системи.
Не всичко все още е съвсем ясно, обясни тя, защото за автоимунните заболявания усилено се заговори през последните 10 години.
Даниела разказа, че факторите на средата са един от ключовите компоненти, за да бъде отключено едно автоимунно заболяване. Под фактори на средата разбираме най-общото понятие – околната среда, въздух, храна, вода. Нашите емоции също дават отражение, както и наследственият фактор, който, обаче, не е определящ. Не е задължително родителите с автоимунно заболяване да предадат тези гени на децата си, а дори и да бъдат предадени, няма научни доказателства, че те непременно ще бъдат отключени в някакъв момент, поясни Даниела.
Друг компонент за отключване на автоимунно заболяване е някакъв дразнител, внезапно събитие, което се е случило, на което организмът реагира – може да бъде физически стрес, емоционален стрес, прекарана остра инфекция от бактериален или вирусен характер.
Едно от най-разпространените заболявания на щитовидната жлеза е автоимунният тиреоидит на Хашимото. В миналото се е смятало, че състоянията на дисфункция на щитовидната жлеза са характерни за възрастни жени – над 60-65 годишна възраст, но това отдавна не е така и страдат и двата пола, с превес при жените.
Няма и възрастови граници, малки деца също могат да отключват тиреоидит на Хашимото. Тук следва да се обърне внимание на родителите - особено на деца в ранна възраст, които боледуват по често. В ранна детска възраст децата отключват различни респираторни заболявания, които са свързани с бактериални или вирусни инфекции. Ако те не бъдат излекувани докрай, това може да бъде бъдещ фактор за отключване на автоимунно състояние.
Не на последно място, здравето на устната кухина, зъбите и венците, са много важен елемент от превенцията на автоимунни заболявания.
Всеки ден по целия свят хора се възстановяват от своето автоимунно заболяване, включително и от Хашимото, отбеляза Даниела и обясни, че Хашимото е много повече от хипотиреоидизъм. Над 300 са описани в науката симптоми, с които човек може да живее години наред и да не обръща внимание.
Често пациентите имат киселини, липса на ценни хранителни вещества, оттам много често се отключват състояния на анемия, желязодефицитна или на витамин В12, чревна пропускливост, чувствителност към храни, често падне на кръвната захар. Тялото всъщност се оказва с една хронична пренатоварена имунна система, която реагира с чревен дисбаланс, нарушено храносмилане и, за съжаление, само с хормонозаместителната терапия, която се предписва тогава, когато е необходимо, не е възможно да бъде овладяно това състояние. Ние заместваме липсващия хормон, но не стигаме до първопричината за това състояние, а при всеки то се отключва и протича различно.
Как обаче да се справим с първоначалния шок от диагнозата?
Веселина Пенкова обясни, че нейните симптоми са били доста объркващи и почти не е имало място, което да не е било засегнато. Имала е проблеми с концентрацията и паметта, акне и суха кожа, болки в мускулите и ставите, нарушения в съня и менструалния цикъл, депресия, тревожност, липса на енергия и сили. Единствените препоръки, които е чувала от лекарите - че всичко е в главата ѝ и трябва да отслабне.
Подходът за лечението, до което стига благодарение на редица трудове на специалисти, работещи в тази област, е цялостен и налага промяна в начина ѝ на живот.
Ние не можем да сменим гените си, но можем да променим нашите навици като възможни отключващи фактори за дадено заболяване, обясни Веселина и посочи, че първият етап от този подход е да се овладее автоимунната атака върху щитоводната жлеза.
Заболяванията на щитовидната жлеза често протичат безсимптомно, а в последните години засягат все повече и все по-млади хора. Опит в лечението им обмениха над 300 ендокринолози по време на Първата научна конференция за Централна и Източна Европа по..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от..
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил..
Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е..
Когато обществения транспорт в София става все по-несигурен, автомобилите на абонамент н абират популярност. “Със сигурност интересът към услугата се покачи доста сериозно през периода (на стачка на наземния транспорт в София - бел. ред.). В София не..
Родители излизат на протест заради забавянето от страна на държавата на компенсациите за неприетите в държавни ясли и детски градини деца. Протестът им е насрочен за 27 май, вторник, от 8.30 ч. пред сградата на Министерски съвет. “И миналата година имаше..