Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото в планината на една софийска ръка разстояние

Витоша е най-посещаваната защитена територия в България
Снимка: БГНЕС
Човекът близо до природата - това е линията, която ще следваме в днешното предаване “Радиоприемница”. В предаването днес ще говорим за туристическите места, които можем да посетим, и пътеките, които водят до тайните на планината, която е защитена територия и това предполага хармония между нас и околната среда.

Витоша е не само на столичани, но близостта до София предполага по-голям брой туристи от столицата. Много чужденци имат интерес към природния парк, казва инж. Юлия Михайлова от дирекция Природен парк “Витоша”. От друга страна близостта на планината до двумилионната столица предполага огромен брой посетители и Витоша е най-посещаваната защитена територия в страната (с 3.5 млн. посетители годишно). Планината всъщност е най-старият природен парк на Балканите.

Отпадъците в последните години намаляват. Чистотата на планината зависи от възпитанието на посетителите, защото по пътеките, за разлика от хотелите и почивните станции, кошчета няма и всеки трябва да отнесе отпадъците си със себе си. Културата на посетителите се забелязва, че е променена в положителна посока, отбелязва Михайлова. С отпадъците в планината се справят, чрез доброволци. През летния сезон е важно да се спазват противопожарните мерки.

На Витоша се намира и детският екостационар “Бели брези”, изграден в едноименната местност. Той е създаден по европроект “Опазване на традиционните строителни техники, използвани в България”. Стационарът отвори врати през 2012 г. Беше обявен за сграда на годината за 2013 г. в секцията “Зелена архитектура”, защото е много красива. Изградена е само с естествени материали - камък, глина и дърво и доби голяма популярност поради това, че има организирани посещения и заради близостта до столицата, коментира инж. Галя Хаджиева от дирекция Природен парк “Витоша”. В екостационара децата се запознават с работата на лесовъдите, изучават различни дървета и горските обитатели.

В природния парк има и два музея - на мечката и совата, изградени през 2004 г. Музеят на мечката се намира преди Дендрариума и е построен на мястото на съществувал в миналото пътен кантон. Музеят на совата първоначално се е намирал в местността Ветровала, но тя не е много посещавана през лятото и са го преместили в близост до екостационар “Бели брези”. В момента обаче музеят е затворен и експозицията му е преместена в детския екостационар. Двата музея са много посещавани. Започват работа от 1 юни и са отворени до 30 септември, всеки почивен ден от 10.00 до 16.00 ч.
Планината и основните туристически обекти, разположени там, са достъпни за хора с увреждания чрез двата лифта, има и автобусни линии - 66, 63, както и зелени линии за пешеходци и за велосипедисти.

От дирекцията на Природен парк “Витоша” са изпълнили три европроекта по ОП ”Околна среда”, коментира инж. Хаджиева. От миналата година се изпълнява и проект за възстановяване и поддържане на приоритетни местообитания и видове на територията на ПП “Витоша”. Основните дейности по проекта са три.

Първата дейност е подобряване на природозащитното състояние на торфищните комплекси - на Витоша има  два резервата Бистришко и Торфено бранище. На Торфено бранище се съхранява най-значителният комплекс от високопланински торфища и в него образуването на торф е започнало още преди 1500 г. Днес торфената покривка на места достига 2 метра.

Втората дейност е подобряване на природозащитното състояние на природните местообитания на буковите гори и смесените гори в близост до Боянския водопад, като тук се предвижда изграждане на специална инфраструктура, която да отвежда хората до водопада без да пречат на природата, ще бъдат създадени и кътове за отдих.

Третата дейност е подобряване на състоянието на популацията на няколко вида птици - пернатоногата кукумявка, бухал, орел змияр, скален орел, осояд, черен щъркел и белоопашатия мишелов.
Преди няколко години ПП “Витоша” започна кампания за осиновяване на алеи и различни обекти, разположени в парка. Вече има и 25 осиновителя, които се грижат за инфраструктурата по тези алеи.

Има и голяма дарителска кампания, чиято основна цел е да се осигури достъпна среда в парка по проект “Витоша достъпна за всички”. Към днешна дата има вече реализирани три площадки в местността Игликина поляна.
Тази година ще се проведе и пешеходен поклоннически поход “Светият път”, посветен на 550 г. от връщане на мощите на Св. Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир и през последната седмица походът ще премине през ПП “Витоша”.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Г-н Роберто Санторели за втория Международния форум "История и бъдеще" на 7 октомври в София, организирано от Конфиндустрия България. Тя е международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51