Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятото в планината на една софийска ръка разстояние

Витоша е най-посещаваната защитена територия в България
Снимка: БГНЕС
Човекът близо до природата - това е линията, която ще следваме в днешното предаване “Радиоприемница”. В предаването днес ще говорим за туристическите места, които можем да посетим, и пътеките, които водят до тайните на планината, която е защитена територия и това предполага хармония между нас и околната среда.

Витоша е не само на столичани, но близостта до София предполага по-голям брой туристи от столицата. Много чужденци имат интерес към природния парк, казва инж. Юлия Михайлова от дирекция Природен парк “Витоша”. От друга страна близостта на планината до двумилионната столица предполага огромен брой посетители и Витоша е най-посещаваната защитена територия в страната (с 3.5 млн. посетители годишно). Планината всъщност е най-старият природен парк на Балканите.

Отпадъците в последните години намаляват. Чистотата на планината зависи от възпитанието на посетителите, защото по пътеките, за разлика от хотелите и почивните станции, кошчета няма и всеки трябва да отнесе отпадъците си със себе си. Културата на посетителите се забелязва, че е променена в положителна посока, отбелязва Михайлова. С отпадъците в планината се справят, чрез доброволци. През летния сезон е важно да се спазват противопожарните мерки.

На Витоша се намира и детският екостационар “Бели брези”, изграден в едноименната местност. Той е създаден по европроект “Опазване на традиционните строителни техники, използвани в България”. Стационарът отвори врати през 2012 г. Беше обявен за сграда на годината за 2013 г. в секцията “Зелена архитектура”, защото е много красива. Изградена е само с естествени материали - камък, глина и дърво и доби голяма популярност поради това, че има организирани посещения и заради близостта до столицата, коментира инж. Галя Хаджиева от дирекция Природен парк “Витоша”. В екостационара децата се запознават с работата на лесовъдите, изучават различни дървета и горските обитатели.

В природния парк има и два музея - на мечката и совата, изградени през 2004 г. Музеят на мечката се намира преди Дендрариума и е построен на мястото на съществувал в миналото пътен кантон. Музеят на совата първоначално се е намирал в местността Ветровала, но тя не е много посещавана през лятото и са го преместили в близост до екостационар “Бели брези”. В момента обаче музеят е затворен и експозицията му е преместена в детския екостационар. Двата музея са много посещавани. Започват работа от 1 юни и са отворени до 30 септември, всеки почивен ден от 10.00 до 16.00 ч.
Планината и основните туристически обекти, разположени там, са достъпни за хора с увреждания чрез двата лифта, има и автобусни линии - 66, 63, както и зелени линии за пешеходци и за велосипедисти.

От дирекцията на Природен парк “Витоша” са изпълнили три европроекта по ОП ”Околна среда”, коментира инж. Хаджиева. От миналата година се изпълнява и проект за възстановяване и поддържане на приоритетни местообитания и видове на територията на ПП “Витоша”. Основните дейности по проекта са три.

Първата дейност е подобряване на природозащитното състояние на торфищните комплекси - на Витоша има  два резервата Бистришко и Торфено бранище. На Торфено бранище се съхранява най-значителният комплекс от високопланински торфища и в него образуването на торф е започнало още преди 1500 г. Днес торфената покривка на места достига 2 метра.

Втората дейност е подобряване на природозащитното състояние на природните местообитания на буковите гори и смесените гори в близост до Боянския водопад, като тук се предвижда изграждане на специална инфраструктура, която да отвежда хората до водопада без да пречат на природата, ще бъдат създадени и кътове за отдих.

Третата дейност е подобряване на състоянието на популацията на няколко вида птици - пернатоногата кукумявка, бухал, орел змияр, скален орел, осояд, черен щъркел и белоопашатия мишелов.
Преди няколко години ПП “Витоша” започна кампания за осиновяване на алеи и различни обекти, разположени в парка. Вече има и 25 осиновителя, които се грижат за инфраструктурата по тези алеи.

Има и голяма дарителска кампания, чиято основна цел е да се осигури достъпна среда в парка по проект “Витоша достъпна за всички”. Към днешна дата има вече реализирани три площадки в местността Игликина поляна.
Тази година ще се проведе и пешеходен поклоннически поход “Светият път”, посветен на 550 г. от връщане на мощите на Св. Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир и през последната седмица походът ще премине през ПП “Витоша”.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват музейна експозиция за историята на столичния район "Люлин"

На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..

публикувано на 08.05.25 в 12:28

Разделно събират опасни отпадъци в столичния район "Слатина" на 10 май

Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с трето издание в столичния квартал "Слатина" тази събота, 10 май . Събитието дава възможност на софиянци да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани, като по този начин спомага за подобряване на разделното събиране на всички видове отпадъци и следващото им рециклиране ...

публикувано на 08.05.25 в 11:57

Зелени мерки за по-чист въздух в София

Какви са мерките, които Столичната община предприема в посока подобряване качеството на въздуха? В ход е проектът “Зелени мерки за по-чист въздух", в който столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. През зимните месеци беше въведена нискоемисионна зона в центъра на града. Зелените мерки са едно от нещата, които..

публикувано на 08.05.25 в 10:57

Започва Софийският фестивал на науката

Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Форумът започва днес и ще продължи до 11 май в София тех парк. Откриването е от 12 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов". Участниците са от България, Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Съединените щати и Франция...

публикувано на 08.05.25 в 10:05

Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина

Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина. Това е едно от не малкото населени места в рамките на София, в които никога не е имало градина. Децата ежедневно пътуват до съседните села Панчарево, Герман или Лозен, за да посещават детско учебно заведение. В края на следващата година се очаква и в Кокаляне да бъде..

публикувано на 08.05.25 в 09:06

Отново краткотрайни и интензивни валежи от дъжд с гръмотевици

Днес отново ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд с гръмотевици. В Северна България ще са на повече места и повече по количество, ще са интензивни, с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между 8° и 13°, а максималните  между 20° и 25°,..

публикувано на 08.05.25 в 07:35

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39