Предстои началото на геодезичен мониторинг на плажната ивица, чрез който в детайли да бъде установено как се спазват свободните и заетите площи от плажовете, както и местата на преместваемите обекти, каза тя и допълни, че в случай на нарушения се налагат глоби, а при повторен опит за неправомерно заемане на площи, се стига до прекратяване на договор.
В последните две години мисля, че сме показали, че сме изключително безкомпромисни в това отношение и виждаме доста положителна промяна в поведението на стопаните на плажа. В крайна сметка, всеки, който не спазва закона, ще понесе своите последствия и ние със сигурност ще бъдем безкомпромисни, допълни тя.
Министърът на туризма коментира и прогнозите за развитието на летния сезон и почивките на чуждестранни граждани у нас. С най-голяма тежест в това отношение продължава да бъде курортът "Слънчев бряг", който реализира близо 20% от всички приходи от туризъм.
През миналата година приходите от туризъм възлизаха на общо над 8.4 млрд. лв., а 1.6 млрд. лв са приходите, реализирани само на територията на Курортния комплекс "Слънчев бряг". Той е лидер както по брой на нощувки, така и по брой на чуждестранни и български туристи.
Резултатите от инициативата "Неочаквана ваканция" за стимулиране на родните туристи ще станат ясни съвсем скоро, но анализите показват, че голяма част от туристическия бранш се е отзовал, предоставяйки бонуси в почивките за български граждани.
Подобни инициативи ни помагат да покажем и на нашите сънародници, че у нас има достатъчно красиви и подходящи места за почивка, включително - непознати кътчета от нашето Черноморие, които заслужават да бъдат видени. Други пък са претърпели трансформация и предлагат много повече атракции от онези, с които сме ги запомнили.
На преден план излизат и създадените маршрути за културен, балнео и СПА туризъм, вино и кулинария. Те неизменно са фокус по българското Черноморие и дават възможност да се комбинира типичната почивка на слънце и море с опознаване богатствата на България във всяко от тези направления.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..