Една от "трите мечки" - Владимир Карамазов бе гост в "Радиоприемница" по Радио София. Над 400 представления в около 65 градове в цялата страна е равносметката, която направи актьорът на съвместната работа с Юлиян Вергов и Захари Бахаров (който в "Театър пред театъра" ще бъде заместен от Герасим Георгиев - Геро). Трите представления, които публиката ще види в началото на юли, ще бъдат и финалният акорд за досегашното общо сценично представяне на Вергов, Бахаров и Карамазов, включващо още постановките "Дакота" и "Арт". Вратата пред тях обаче остава отворена за нови съвместни проекти.
Има голяма разлика в поставянето на спектаклите на нормалната театрална сцена и това на открити сцени като площадите, коментира Владо Карамазов. Убеден е, че трябва да бъдат подбирани подходящите постановки именно за такива пространства, които да се вписват добре в околната среда. Самият той има какви ли не любопитни спомени от подобни спектакли в открити пространства, но заедно с това си дава сметка, че липсва основният елемент на комфорт, който е осигурен в театъра:
Аз, като актьор, се нуждая от тишина, от спокойствие и от концентрация. Навън това липсва, категорично. В момента, обаче, не се притеснявам по никакъв начин, защото излизам да играя "Спанак с картофи". Това представление сме го играли навсякъде, то е абсолютно адекватно на всякаква околна среда. Веднъж дори го играхме в ресторант, където имаше сватба, кючеци до дупка. Ние се забавлявахме, публиката също. Така че нищо не би ме стреснало, но при всички положения предпочитам да играя в театъра.
Актьорът се спря и на последното си увлечение - работата по официалния му сайт. Годините на сцената, вече цели 20, вероятно са една от причините, провокирали го да погледне към "неутъпкани територии", криещи своето предизвикателство:
Защото е нещо, от което аз уча, опитвам се да се развивам, опитвам се да стана добър в него. Сайтът е едно от тези неща. Моята професорка Надежда Сейкова винаги ни е казвала, че освен, че сме актьори, ние сме и личности, на които не малко млади хора ни подражават. И ние трябва да имаме съзнанието и за това. Социалните мрежи ми дават точно тази обратна връзка какво липсва на младите хора. И това, което мисля, че им липсва, е мотивация. Такава мотивация и светли примери, на които да подражават. Едно от нещата, които правя в сайта, е да запознавам моята аудитория точно с такива хора.
Владимир Карамазов бе категоричен, че творческата свобода е нещо постижимо. Тя е най-плодотворна, защото театърът е изкуство, което не може да се направи насила. Но за да стигнеш дотам, трябва да създадеш много неща отстрани, да си осигуриш този комфорт, което определено не е лесна задача. Самият той е начертал своя план и е поел по своя път към тази цел. А мъдростта в думите му пренася и в действията си. Вече се е научил да не се ядосва на заобикалящия го свят, осъзнавайки, че когато нещо трябва да се случи, то ще се случи независимо от всичко. Както и да приема нещата такива, каквито са...
Уеб редактор: Георги Петровски
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..