Потърсиха ни нашата слушателка Весела Илиева от ул. "593-та", която живее в блок ново строителство. Със закупуването на апартаментите си, част новодомците са закупили и гаражи, но не всички са успели. С построяването на още няколко нови блока, положението с паркирането става проблемно. Така след 18:00 часа, когато всички се прибират от работа, ситуацията става крайно сложна, защото няма нито едно свободно място.
Тези, които не са се добрали до паркомясто или в семейството имат повече от един автомобил, паркират в близката уличка или на тротоара.
Тротоарът се води зелена площ, а в последните седмици в квартала обикаля "паяк", който вдига паркиралите по него автомобили. Живеещите по ул. "593-та", които ни сигнализираха за проблема, са наясно, че са в нарушение, но обясняват, че нямат алтернатива. За да опазят автомобилите от "паяка" пък, хората са измислили система за сигнализиране чрез социалните мрежи.
Свързахме се с кмета на район "Слатина" Наталия Стоянова. Тя обясни, че се търсят терени, на които могат да бъдат обособени паркинги. За етажни паркинги в района няма подходящ терен, но се търсят по-малки такива. За всеки терен се прави проучване относно отреждането на имота, близостта до сградите и влиянието върху околната среда, за да се установи дали е подходящ за тази цел.
В близост до ул. "593-та" няма подходящо място за строителство на паркинг. Стоянова обясни, че когато метрото бъде пуснато до квартала, е вероятно да бъдат обособени буферни паркинги, които могат да се използват срещу заплащане.
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..