Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Банкя

Рангел Марков: Ако търсим доброто в отсрещния, ще постигнем много повече заедно

Банкя - пътят към възраждането на един курорт

Рангел Марков
Снимка: БГНЕС

От началото на годината Банкя се превърна в сцена на десетки културни събития, обединени под знака на 50-та годишнина от превръщането му в град. Кулминацията предстои и съвсем естествено тя ще бъде по време на традиционните Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, известни на всички като "Горешляците". През последните десетина години Банкя премина един труден период на възраждане и на постепенно възвръщане на туристическия интерес. Предизвикателствата пред районната администрация в този процес не са никак малко, но има една приоритетна задача и тя е поддържането и развитието на Банкя като курортно място, каза пред Радио София кметът на Банкя Рангел Марков:

През 2007 година, когато започнах своя мандат, Банкя беше, като че ли, едно позабравено място. Нямаше много хора, които да посещават нашия град. Едно от нещата, за които тогава настояваха моите съграждани, беше градът отново да се посещава от много хора. Навикът на хората тук е да срещат много посетители, това е спецификата на едно туристическо място, на един курорт. Сега, десетина години по-късно, сме много щастливи, че, особено през уикендите, виждаме изключително много хора в Банкя. И с всички затруднения и проблеми, които възникват, ние сме доволни, защото всъщност това сме целeли от самото начало.

В откритото студио на РадиокафеГлавният инфраструктурен проект, който се реализира в града в момента, е реставрацията на Голямата балнеолечебница, изградена преди повече от 100 години като първата европейска баня в България. Реставрацията трябва да завърши до месец май 2020 година, като стремежът на районната администрация е веднага след това този емблематичен обект за града да бъде пуснат в експлоатация. Капацитетът на възстановената балнеолебечница ще бъде 180-200 посетители едновременно.

След броени дни започва работа процедурна комисия, която ще подготви документацията за избиране на оператор за този обект. Рангел Марков посочи, че към него ще бъде поставено условие и за изграждане на 25-метров басейн на подземно ниво до банята, който да бъде използван за плуване по модела на много минерални бани в Европа. По отношение на оператора ще се търси кандидат с доказан опит в тази дейност, независимо дали това е българска или международна структура. Кметът на Банкя очаква с възраждането на Старата баня да бъде повишен и инвестиционният интерес към града в областта на туризма и конкретно хотелиерството, което ще доведе до увеличаване на местата за настаняване.

Друг важен проект на районната администрация в Банкя е изграждане на Център за личностно развитие за деца. Работата по него вече е достигнала ключова фаза, след като преди дни е внесен доклад в Столичния общински съвет за взимане на решение за изграждане на Центъра. С оглед бързо увеличаващото се население на Банкя, се очертава недостиг на места в детската градина. Поради това местната власт е пристъпила към преустройство на част от училищната база, където ще бъде създаден филиал на детската градина и ще бъдат открити две нови групи - около 60 деца.

Парк РотондаРангел Марков изтъкна, че със завършването на изграждания в кв. "Михайлово" параклис, всеки от кварталите на Банкя ще има свой храм и храмов празник, важен елемент за сближаване на местната общност и изграждане на духовна култура и възпитание:

В последно време на виждам хората да търсят добродетелите в околните и по този начин да могат да се разбират по-добре и да се опитват да правят по-добри неща. Това е нещото, което ни липсва въобще като общество. Ако ние търсим доброто в даден човек, който е срещу нас, и успяваме да го намираме, със сигурност може да постигаме много повече, както сами за себе си, така и всички заедно. Като че ли ни е трудно да правим заедно нещата. Трябва да се опитваме, защото сам човек не може никога да постигне това, което биха направили повече хора с обща цел.


Уеб редактор: Георги Петровски    

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35