В днешно време родопските терлици са най-представителният сувенир от планината, даряван на жена. Със сувенирна цел се правят и миниатюрни терлици, окачвани по стените.
Стари майсторки - терличарки казват, че най-добре е терлиците да се почнат на лек ден - понеделник или четвъртък. И сега те сръчно кроят сая (горната част на терлика) и табанче (долната част за стъпалото), или подшиват с по пет реда гайтан петата, или пък изкусно везат различни фигури и орнаменти, плод на невероятната им фантазия, на живата връзка със заобикалящия ги природен свят и чувството им за изящност.
Родопчаните вярват, че във всеки дом трябва да има поне един чифт терлици, за да бъдат здрави стопаните и гостите им. А невястата от стари времена е трябвало да има по няколко чифта специални терлици, като един чифт обаче има особено символно значение. За тези невестински терлици разказва 84-годишната майсторка Елена Дечева, учител по професия и съпруга на един от първите гайдари в състава „100 каба гайди“ Дечо Дечев.
„Невестинските терлици се везат от най-добрите майстори и задължително със сърма и богата орнаментика - обяснява тя. - С тях невястата влиза в новия дом, шета с тях и се гизди за драгост на съпруга до първа рожба. Това е традиция, носеща много красота и морал. След това обаче тя ги скрива до невестинския костюм, чеиза и други две скъпоценни вещи, които да й напомнят през целия й живот за нейната щастлива младост. Много е трогателен моментът, когато дойде краят на невястата на стари години, тя да отиде нагоре с тези невестински терлици.“
Има ли днес млади момичета, които имат желание да продължат традицията, свързана с невестинските терлици, чуйте разговора на Катя Василева с Елена Дечева.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..