В някои от големите градове в страната, където рязко е намалял броят на бездомните кучета, се е увеличил броят на бездомните котки. Такава е ситуацията в София, Пловдив, Бургас, Велико Търново и дори Варна, каза за Радио София Явор Гечев от Сдружение „Четири лапи“. Той обясни, че средата, която изхранва тези животни, остава една и съща, а когато прекият конкурент в лицето на бездомните кучета отсъства, тази хранителна среда остава свободна и се заема от следващия вид в йерархията - котките.
Явор Гечев посочи, че котките в момента са около три-четири пъти повече от кучетата, а една от методиките за оценяване на популацията на бездомни котки сочи, че в рамките на 10 години поколението на една женска котка може да достигне до 60 хиляди животни.
Мерките за ограничаване на популацията на бездомни котките са идентични с тези, които се взимат при ограничаване на популацията на бездомни кучета. Нужно е да се ограничи изоставянето на домашни котки, което означава да има регистър на любимците ни, но такъв в страната няма, обясни Явор Гечев. Той допълни, че би било добре да се предоставя възможност на социално слаби хора да могат да кастрират домашния си любимец, да бъдат кастрирани и бездомните животни, както и да се стимулира осиновяването.
Явор Гечев обясни още, че нарастващата популация на животните е по-опасна за домашните котки, отколкото за хората. Редно е, ако намерим бездомни котета, да се съобразим с някои правила, като първо трябва да се консултираме с ветеринарен лекар.
Какво още трябва да направим, ако в дома ни попадне спасено от улицата котенце - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram Харесайте и страницата ни във Facebook.С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..