Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плетените шарени чорапи - съкровищница на българските традиции и обичаи

Събираме топлина и вдъхновение от един от традиционните български занаяти - плетенето на шарени чорапи - своеобразна приказка от багри и форми, за която разказва Росица Бакалова. Повече от 20 години тя не е просто майстор на художествено плетиво, а един от изкусните плетачи на автентични български чорапи с народни елементи.

С много фантазия и усет за красивото, Росица Бакалова създава своите уникални плетива в ателието си в Пловдив. Пъстри с причудливи орнаменти, с естетично подбрани цветове и прежди, изплетените от нея чорапи са истинско произведение на изкуството. Топлят не само краката, а и сърцето. Любовта си към плетенето майсторката наследява от своите баби, открили й тънкостите на ръчното плетиво. Освен създаването на авторски модели, тя изработва и точни копия на автентични старовремски български вълнени изделия, които открива по музеите в страната.Снимка

Чорапите са ми стихия. От много време вече няма кой да ги прави в този вариант, в който аз ги изработвам. За съжаление само бабите все още поддържат тази традиция. Владея целия процес по правенето на вълната - от отглеждането на овцете, подстригването, прането, през дарака, преденето до крайния резултат - чорапите. Променила съм много от миналото - начинът, по който са правени със 100% вълна. Сега има други различни прежди. Опитвам се да комбинирам, да правя нови модели и същевременно съм запазила стария занаят от стоте процента вълна - натуралната, без багрене и много от шевиците съм ги вплела, казва Роси.

Росица Бакалова има две висши образования - "Библиотекознание и библиография" и "Теология", но от години се е посветила изцяло на плетенето.

Всяко направено нещо има частица от мен. Никога не работя, когато съм нервна. Това успокоява, ако е терапия. Но за мен е едновременно работа и удоволствие и даже с някои неща много трудно се разделям. За съжаление ги ценят повече чужденци.

Още за изкуството на плетените шарени чорапи на Росица Бакалова - колко време отнема създаването на един чифт, получава ли се от първия път, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29