Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Право на образование - мисия възможна в кв. "Факултета"

Столичното 75 ОУ “Тодор Каблешков” тази година е сред иновативните училища

Началото на новата учебна година е във фокуса на вниманието в предаването “Радиоприемница” тази седмица. Повече от 12 хил. деца ще прекрачат за първи път училищния праг тази година. От началото на тази учебна година Министерство на образованието инициира по-активна работа за привличане и включване на децата в образователната система.

Столичното 75-о училище “Тодор Каблешков” в кв. “Факултета" тази година е сред иновативните училища. Негов зам.-директор е Галина Тимова, а Йорданка Манова е дългогодишен начален учител, родена и израснала в кв. “Факултета”.

"Когато приемеш децата с голяма любов и разбиране - така се привличат в училището малките деца в кв. “Факултета”", обяснява Йорданка Манова. “Всяко дете е обгрижвано. По всякакъв начин се опитваме да ги отпуснем да споделят какъв е техният проблем. Повечето от децата идват без тетрадка и химикал. Ние им купуваме тетрадки и химикалки. Занимаваме се с тях", допълва Манова.
За да разберат децата и проблемите, които имат, много често преподавателите общуват с родителите им, на които също помагат, с каквото могат. Зам.-директорът Галина Тимова и Йорданка Манова - дългогодишен начален учител

“Имаме подадено заявление за още една предучилищна група в училището да разкрием, което е добър сигнал за промените, които се случват в квартала”, обяснява зам.-директорът Галина Тимова. Нашите деца са билингви. Вкъщи и с другите деца общуват на майчиния си език и когато дойдат в училище, имат нужда от адаптационен период, обяснява Тимова.

Около 1000 ученици са записани до момента в училището, което предлага безплатен обяд и закуска за децата. Освен това учениците могат да участват в различни извънкласни занимания, свързани с рисуване, танци и др., все неща, които карат всяко дете да се чувства значимо. 

От тази година училището вече е иновативно. Иновативният план е за следващите четири години. Училището вече разполага с дигитални дневници и работи с облачни технологии.

“Установихме един дефицит - приобщаването на родителите в работата на училището. За да градим училищна общност ни трябват партньори. Без родителите постиженията в клас са труднодостижими”, казва Тимова.

Родителите на много от децата са в чужбина, но техните баби и дядовци не са толкова възрастни, а са свободни и също могат да помагат като доброволци или като участват в различни мероприятия с децата. “Абсолютно всички родители са мотивирани децата им да завършат, защото те самите виждат, че няма работа в Бюрото по труда”, обяснява Манова, като допълва, че в квартала вече е престижно да празнуват абитуриентски бал.

Според началния учител, в клас децата се научават не само на училищните предмети, но получават и допълнително възпитание.
За да върнат в клас учениците, които са спрели да го посещават, учителите са направили над 700 обхода, т.е. посещават адресите на тези деца. Това е нещо, което правят основно учители, въпреки че с тях би следвало да има социални работници, както и полицаи. 

Всяко дете, което не е на училище, има някакъв семеен проблем, казва Тимова. Успехът е не когато просто върнеш едно дете в училище, а когато то започне трайно да посещава учебните часове, допълва зам.-директорката. 

Училището работи с медиатори - футболистите Илия Илиев и Ангел Сираков, които са ценни с това, че познават много добре общността и комуникират чудесно с децата. Борбата за връщането на децата в класните стаи си заслужава и учителите имат много добри примери, които показват, че усилията им си заслужават.
“Всяко едно дете има право да расте образовано, обичано и утре да се чувства пълноценен гражданин", казва Тимова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46