Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е една от 10 европейски държави, в които тече кампанията "Имаш право"

Снимка: europa.eu/youreuright
Само 32% от българите са наясно, че банките трябва да представят на клиентите си детайли за своите такси, a едва 43% са информирани, че при смяна на банка, новата институция трябва да се погрижи за процеса по прехвърляне на всички сметки. Това е установило специално проучване, проведено преди началото на кампанията на Европейската комисия „Имаш право“.

Кампанията е целогодишна, провежда се в 10 от страните в ЕС и цели запознаване потребителите с основни техни права в различни области. Темата се сменя на всеки 2-3 месеца и зависи главно от промени в съответните наредби, обясни в ефира на Радио София Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация активни потребители.

Все още има много пасивност у нас. Търговците невинаги предлагат това, което е в полза за потребителя. Затова самите ние трябва да си знаем правата и да се научим да изискваме. И да сигнализираме, когато забележим нередност.

По думите на Богомил Николов, за разлика от много европейски граждани, българите още нямат навик да отидат в съда, когато им погазват правата. Асоциация активни потребители дава безплатни съвети по всеки въпрос, но всеки трябва да води борбата си сам и до победа… Най-силният коз на Асоциацията са колективните искове, но у нас те още не са достатъчно популярни.

Трябва да знаем какво искаме. Да питаме. Не всички служители са съвестни и старателни.

Един от акцентите в кампанията е възможността всеки гражданин в ЕС да се възползва от правото да прехвърли банковата си сметка в друга банка в същата страна, като новата институция трябва да поеме процеса по прехвърляне.

Хората си мислят, че е много сложно и не им се занимава, дори и да знаят, че условията в тяхната банка са по-неизгодни. Не е сложно – увери Николов.

Не всеки знае и изискването в ЕС всяка страна да има сайт за сравняване на условията на банките. В България тази информация е предоставена от БНБ, но сайтът не е удобен за ползване, според Николов.

Той поясни, че жалбите от финансовите институции са сравнително малко. „Шампиони“ по жалби от години са комуналните услуги – парно, ток, вода. Увеличават се и в областта на туризма и пътуванията.

Чуйте целия разговор на Лилия Герчева и Данаил Конов с Богомил Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36