По данни на МОН 395 са иновативните училища в страната, а само в София са 79.
Спецификите на учебните заведения са различни, затова и иновациите са многообразни.
Гостите днес са от 19-о средно училище „Елин Пелин“. В него се изучават английски и немски език, но и норвежки и датски (единствено такова школо в страната), има изграден център за лидери и програми по предприемачество. Допреди 5-6 години тук са учили 270 деца, а сега –1100.
Училището е привлекателно за деца и родители, а това до голяма степен се дължи на младия екип от учители. Освен това се намира на много хубаво място в „Красно село“, а подготовката е много добра не само по чуждоезиковото обучение, което започва още в първи клас, но и по всички други предмети. Това обясни директорът Клара Арабаджиева.
Училището е иновативно от миналата учебна година. Иновациите се състоят в чуждоезиковото обучение, в компютърното моделиране и програмиране, както и в часовете по предприемачество и бизнес. По думите на директора, всички иновации са свързани с холистичното обучение.
„Макар и да ни признаха за иновативно училище през последната учебна година, методът ни на преподаване е поне от 5-6 години - допълни Калин Радулов – учител по предприемачество и маркетинг. - При нас фокусът е практичността, приложимостта. Освен това в горните класове имаме платени стажантски програми. Стимулираме учениците да бъдат инициативни. Когато завършат, нашите възпитаници могат добре да презентират, да се аргументират, по-лесно биват наемани на работа, да се адаптират към различни предизвикателства.“
Материално-техническата ни база е много добра, смята Мирела Петкова – преподавател по география, икономика и предприемачество. Това се е отразило на дигитализацията (по-малка административна тежест), както и на свободата за работа и развиването на меки умения.
През миналата година в началния етап 60 деца са се записали за участие в международната олимпиада по английски – не скри гордостта си Ивелина Казакова – учител по английски език. И допълни постиженията и спечените места.
19-о средно училище „Елин Пелин“ е първото в София (и второ в страната) в PASCH („Училищата: партньори за бъдещето“) мрежата, която включва около 2000 немскоезични школа в Европа.
Още за иновациите и други привлекателни предимства на това столично училище чуйте в разговора от предаването.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..