Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Не преекспонирайте първия учебен ден

Върху адаптацията на децата, особено за тези, които за първи път прекрачват прага на училището е посветено предаването “Радиоприемница” само няколко дни преди началото на учебната година.

Има родители, които преекспонират емоцията около първия учебен ден. Трябва да се има предвид, че децата попадат в нова социална среда. Те тепърва ще градят социалната си действителност и ако ние ги “пренапомпваме”, е възможно да си създадат погрешно първо впечатление. "Важно е да не се поддаваме на прекалената емоция, защото учебният процес е нещо, което ще се случва на детето с години. Това е нормален процес и детето трябва да знае, че това е неговата работа", казва психологът Ина АнтоноваИна Антонова

Преди първия учебен ден първолаците трябва да бъдат подготвени за това, че отиват на училище, за да изградят себе си, не да се сравняват, не да се доказват, не да противоречат на някой, който е новият ментор в живота им, а да изградят себе си и да се съревновават със себе си и да дадат най-доброто от себе си. Важно е децата да научат това преди да влязат за първи път в класната стая, казва психологът.

Голяма грешка, която правят родителите е, че много често самите те отричат авторитетите, така децата изграждат пагубна представа, че авторитетите са лоши хора. 

Важно е също така на децата да бъде обяснено, че учителят не е там, за да ги обича, а за да ги научи на някаква опитност.
Ролята на родителя е да предложи на ученика стимули и наказания, трябва да има лишаване от някакви малки награди, които да коригират поведението на детето, така че да се превърне в самоконтролиращо се поведение.

Според психолога има много родители, които си позволяват да злоупотребяват с това, че имат по-добри финансови позиции или че са по-известни, но има училища, които са за всякакъв тип хора.

Добрите и мотивирани да си вършат работата учители, следят внимателно децата и знаят кога да се намесят в групата и кога да работят заедно с родителите, за да се коригира поведението на даден ученик. Това обаче се прави рядко и в повечето случаи от млади учители.Едно дете трябва да се научи само да решава проблемите си, но то няма опитността на възрастните. 

Според психолога, може да се елегантно да бъде подтикнато към обсъждане на проблема, без да му даваме готови решения, за да разбере детето принципа за решаване на проблеми. Проблем обаче е това, че съвременните родители често нямат време да си изслушат децата.

Важно е също така родителите да снижат тревожността си - не да драматизират, а да търсят решение, защото  така показват на детето, че проблемите са само временни пречки.Когато според родителите средата не е градивна за едно дете, често се стига до преместване. Това е травмиращ за децата процес и не трябва да се прави необмислено, защото се създава впечатление в детето, че проблемът се решава чрез бягство.

Чуйте целия разговор с психолога в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46