Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Португалският език - мост към различни култури

Вече има много места, на които може да се учи португалски език в София

Изглед от град Порто, Северозападна Португалия
Снимка: Pixabay
На езиковото богатство и предимството да владеем различни езици е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица. Поводът е вдъхновен от датата 26 септември, когато ще отбележим Европейския ден на езиците.

Португалският език не е труден, защото е европейски език от романската група, така че всеки, който има познания по някои от романските езици, ще намери сходни неща.

“Не е трудно да се учи португалски език, но е много приятно и много обогатяващо, защото това, което отличава португалския език от много други езици, е че той е наситен с много култури. Езикът е една смесица не само на португалската култура. Езикът се говори в целия свят - Бразилия, Кабо Верде, Мозамбик, Макао, индийския щат Гоа. Всички пътувания на мореплавателите през вековете са дали най-доброто и португалският език е една смесица от тях", казва Зорница Стойкова от отдел “Връзки с обществеността” на Португалския културен и езиков център.

Португалия все още е екзотична дестинация и доста непозната за българина, но това се променя. “Двете нации много си приличаме. Много топли и приятни хора са португалците, изключително отворени към чужденците. Нещо, което е интересно е, че при запознанство задължително дават две-три целувки, което е стряскащо за чужденците в първия момент.

Вече има много места, на които може да се учи португалски език. Това става след създаването на Португалския културен и езиков център, който има две направления - култура и образование. “Стараем се максимално да разпространим обучението по португалски език. Идеята ни е да затворим този цикъл, за да може едно дете, което започва от основното училище да учи португалски, да може да избере този език и в гимназията, след това в университета, обяснява Зорница Стойкова.

В България познанията по португалски език са шанс за оставане в страната, защото има много португалски компании, които търсят хора с познания по езика и предлагат работа на добри позиции. 

Освен това от днес започва Шестият фестивал на португалското кино, а киното е едно от изкуствата, чрез които учим езици.
Днес в 18.30 ч. в кино “Одеон” започва фестивалът с филма “Войник за милиони”, посветен на 100-годишнината от края на Първата световна война.

Всяка вечер до петък филмите ще започват от 18.30 ч., а в събота и неделя са предвидени прожекциите на два филма. Входът е безплатен, но трябва предварително да се вземат билети от касата на киното.

"Изключително доволни сме от успеха, който има фестивалът през годините, казва Стойкова - Това е едно от централните събития за нас всяка година". Както всяка друга година и сега програмата е с много пъстра и богата селекция от филми от различни жанрове и от различни режисьори, така че да има за всеки по нещо.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46