Улицата крие под себе си останки, датиращи от 4500 години пр. Христа, историята продължава с находки от Улпия Сердика. На улица "Малко Търново" се е намирала и Часовниковата кула на София. Парадоксът е, че самата кула е използвана като пожарникарска, а впоследствие изгаря. Входът на днешния комедиен клуб е бил врата на известния бар "Луна", в който легендата разказва, че цар Борис Трети е пиел питието си по пантофи. Точно срещу него пък е възпятото в блуса на Георги Минчев "мазе на Московска 5", където са се помещавали килиите на Държавна сигурност.
От началото на годината досега са проведени няколко дискусии и работилници с участието на архитекти, интелектуалци, артисти и много граждани, които са обсъдили как е най-добре да бъде преустроена улицата. Част от предложенията са да бъдат засадени висящи градини, да има уличен музикант - барабанист, който да придава настроение, както и да бъде поставена пързалка, по който най-авантюристичните минувачи да се спускат, вместо да слизат по стълбите. Най-добре е приета идеята за проекта "Улица на времето", разработен от Филип Бояджиев - интерактивен музей на открито, който да бъде своеобразна разходка на открито, поставяйки акцент върху различните истории и легенди, които крие улицата.
Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..