Съвременните будители могат да се срещнат в различни сфери, да упражняват различни професии, но обединяващото при тях е, че умеят да докосват умовете и сърцата на много други и така да мотивират за добри дела.
В първия ден от работната седмица говорим за доброволчеството.
Гостуват ни Диляна Гюрова и Катерина Стоянова от доброволческата мрежа Си Ви Ес – България (CVS - Bulgaria) с партньори в над 40 държави.
Пред Радио София те разказаха как са се запалили в доброволческата дейност и как сега те са в основата на въвличане на нови желаещи в събития и каузи.
Организацията им води началото си от 1998 г. в резултат на техни приятели, желаещи да внесат работещ, полезен модел. Менторът им, от когото са се учили да управляват ефективно доброволци, е от Швейцария.
Ползата винаги е за всички – за тези, на които се помага, но и за самите доброволци – изтъкват Диляна и Катерина. – Учим (се) с лекота, неусетно - на общуване, например, разширяваме си хоризонтите, откриваме, занимаваме се и правим нещо ново. Лесно се намира мотивация и лесно израстваш. Често пъти от доброволчество човек прекрачва към съответната дейност професионално. Откривателският дух е важен и нужен, особено за младите хора.
Организацията на Диляна Гюрова и Катерина Стоянова и в момента набира доброволци (чуйте как може да се възползвате – след заявление, има среща, обучение). Въведена е и система за споделяне на наученото.
Освен това желаещите се насочват и включват в различни инициативи, в зависимост от техните интереси, умения и качества. Двете дами, колегите и съмишлениците им се занимават и с културни проекти (напр. София филм фест), с екологични, работят с бежанци, дори подкрепят и популяризират идеи на други организации, свързани с каузи и доброволчество.
За радост старите схващания отстъпват и българите все повече променят отношението си към доброволната дейност и се отварят за подобни идеи.
В аванс дамите от Си Ви Ес – България съобщиха, че готвят събитие (с работно заглавие) Панаир на организациите на 10 декември т.г. в Зала „В парка“ (над кино Люмиер).
Там всеки ще може да намери своето доброволческо поприще. Пък станеш ли веднъж доброволец, след това продължаваш се включваш когато и където има нужда от теб….
Чуйте повече по темата в разговора на Катя Василева с Диляна Гюрова и Катерина Стоянова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..