Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

Снимка: БГНЕС

ТУРИЗЪМ

В Народен театър "Иван Вазов". Започват специалните туристически разходки "Зад завесата" в сградата на театъра. Посетителите ще имат шанса да видят сцените, механизацията, красивите фоайета, ателиетата, където се изработват декори, част от реквизита за спектакли, да надникнат в гримьорните, където актьорите се подготвят за представления, както и в гардероба, където се съхраняват костюми от актуални и минали представления. Това ще бъде съчетано с разказ за миналото и настоящето на театъра, който съществува като самостоятелен град с повече от 250-те си щатни и гостуващи актьори, и почти толкова технически и административен екип. Един от гидовете на обиколките ще бъде завеждащият архива и музея на Народния театър Мария Даиева. Някои от разходките ще се водят и от любими актьори от трупата на театъра. Разходките ще се правят всеки понеделник между 10.00 ч. и 13.00 ч., на групи от по 14 човека. 


ТЕАТЪР

В театър "Азарян" тази вечер ще може да се гледа спектакълът "Нарцис и Ехо" с режисьор Ованес Торосян, който представя първите стипендианти на проекта "С усилие към звездите", иницииран от оперната певица Ина Кънчева. Драматургията е на Йоанна Елми и Катерина Стоянова, сценографията - на Руди Нинов, а костюмите - на Констанца Гецова.  Музиката е на Себастиян Цолов. Участват младите артисти Антъни Пенев, Надя Керанова, Емона Илиева, Катерина Стоянова, Констанца Гецова, Стефани Кръстева и Себастиян Цолов. Артистите в проекта се изявяват в пет области на изкуството - литература, музика, танц, театър и визуални изкуства. Идеята на заключителния спектакъл е младите дарования да покажат постигнатото в една обща тема, под менторството на художника Недко Солаков, писателя Георги Господинов, сопраното Красимира Стоянова, хореографа Галина Борисова и режисьора Явор Гърдев.

НАУЧНА ЕКСПОЗИЦИЯ

В Национален природонаучен музей при Българската академия на науките, ще бъде представена нова експозиция с материали от 27-ата Българска антарктическа експедиция. Морските организми, събрани от Южен залив, остров Ливингстон, по време на експедицията ще бъдат изложени в три нови витрини в зала "Риби" на втория етаж на музея. Музейните експонати включват един от най-големите улавяни до сега екземпляри на крокодилска ледена риба, 4 вида нототениеви риби, 8 вида морски безгръбначни и два вида водорасли. Научните проби са събрани от литоралната зона пред Българската полярна база на остров Ливингстън. 

ИЗЛОЖБА

В Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий", от 18.00 ч. ще бъде открита изложбата "Оценката за Шоу", посветена на ирландския драматург и писател Джордж Бърнард Шоу. Изложбата ще бъде открита от посланика на Ирландия в България Майкъл Форбс. Събитието ще започне с прожекция на  документален филм за живота на писателя и ще продължи с представяне на изложбата. 

В столичната Галерия за съвременно изкуство ще бъде открита тази вечер в 18.30 ч.  фото изложбата на Иво Маринов с композитни фотографии.


КОНЦЕРТ

В Полски институт, от 18.00 ч. ще започне концертът с песни на полския композитор Станислав Монюшко, с който ще бъде закрита документалната изложба "Станислав Монюшко - Това е моята година!". 

Концертът и изложбата са част от честванията по случай  200 години от рождението на Станислав Монюшко /1819-1872/. Станислав Монюшко е полски композитор, диригент, органист и музикален педагог, наричан "бащата на полската национална опера". 

ТЕАТЪР

В театър "София" тази вечер ще бъде премиерата за София на постановката "Кризисен център" на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Пиесата е написана от Михаил Казаков по идея на актьорите Ивайло Захариев и Иво Йончев. Сценичният дизайн е на Димитър Димитров, а музиката - на Тодор Василев. Участват актьорите Силвия Петкова, Ивайло Захариев, Иво Йончев, Ники Станоев и Юлиян Рачков. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36