“Загреб не е просто един град музей, казва проф. Елдъров - този град наистина живее, живее много интензивно”. Той ни разказва още за културните връзки между Хърватия и България, които особено в ранните години на Третата българска държава, са изключително силни. Отношенията между българи и хървати от края на XIX, началото на XX век се базират върху една нескрита взаимна симпатия, която пък се корени в активния културен обмен. Българите тогава стават известни в Хърватия с двете си най-характерни национални черти, споделя проф. Елдъров - трудолюбие и ученолюбие.
Трудолюбие покрай българските градинари и зеленчукопроизводители, които само за десетилетие се заселват там и се прочуват като ненадминати майстори градинари, произвеждащи качествена и евтина продукция. Дотолкова позициите им са били важни за изхранването на Загреб по това време, че когато се връщат в България и биват мобилизирани по време на Балканските войни, в Загреб настава продоволствена криза. И до днес, казва професор Елдъров, някои от по-възрастните хървати говорят с уважение за българските зеленчуци.
В някои факултети на Загребския университет пък студентите от Следосвобожденска България са били мнозинство. Често са били давани за пример не само заради своята прилежност и академични постижения, но и заради активните си граждански позиции.
За културните връзки между страните можем да споменем и още много факти, като това, че Българската държавна печатница, като институция, е създадена с хърватско участие на печатари и типографи. По това време и много учебници за началното образование в България са или преводи от хърватски или преработки, направени от педагозите, получили образованието си в Загребския университет. Театрални дейци от Хърватия също така имат заслуги в ранното развитие на българското театрално изкуство.
Чуйте още по темата от проф. Светлозар Елдъров в звуковия файл.
С изкуство, дебати и музика читалище "Тротоара" ще отбележи Деня на будителите в Студентския дом. Целта на събитието е не просто забавление, а към него да има и добавена стойност, каза пред Радио София Деян Янков – основател на фондация и читалище "Тротоара". "Гледаме да не е само концерти и забавление, а да има смислени неща, които да се..
От продажбата на карти и билети Софийският зоопарк успява да върне една трета от издръжката си на Столичната община, т.е. той работи на загуба. При цени от 2 лв. за деца и 4 лв. за възрастни, сме най-евтиния зоопарк може би в цяла Европа в момента. Това посочва директорът на Столичния зоопарк ланд. арх. Добромир Бориславов . Столичният зоопарк е..
Черноморските държави отбелязват на 31 октомври Международния ден на Черно море. На този ден през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, с който правителствата на България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички. Планът е..
Столичният булевард „Мария Луиза“ ще стане пешеходна зона. Това съобщи Общинският съветник и лидер на "Спаси София“ Борис Бонев. Първоначално автомобили няма да се движат в участъка от „Лъвов мост“ до Централната жп гара, а след това и до „Св. Неделя“. Сред плановете са под трасето да се изгради и подземен паркинг, посочва Бонев, цитиран от БГНЕС. Идеята е..
Комисията за защита на потребителите (КЗП), Патентното ведомство и Европейският потребителски център (ЕПЦ) организират дискусия на тема "Измамите в интернет - новата пандемия" ще се проведе в сградата на Централната патентна библиотека в София, съобщават от КЗП. По време на дискусията експерти ще обяснят какви са опасностите при пазаруване в социалните..
През днешния ден ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад, в източните райони - до умерен от север-североизток, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Сутринта на отделни места в котловините и низините видимостта ще бъде намалена. По протежението на р. Дунав ще се образуват мъгли, които до обяд ще..
Как устойчивата и красива градска среда зависи от нас? На този въпрос ще се опитат да отговорят тази вечер (30 октомври 2024 г.) от фондация "Колективът". По време на събитието "Инкубатор за градска среда: Обучение за развитие на общности" ще стане ясно какви са успешните практики за ангажиране на общности за развитието на публичните пространства...